Servi Esansiyel Yağı Faydaları

Servi Esansiyel Yağı Faydaları

Servi Esansiyel Yağı Faydaları

serviesansiyel yağı

Servi esansiyel yağının yararları: büzücü, antiseptik, spazm önleyici, idrar söktürücü, hemostatik, karaciğer, kan durdurucu,  solunum tonik ve sedatif madde gibi özellikleri vardır.

Servi uçucu yağı, genç sürgünlerin buhar damıtma yoluyla elde  edilir. Selvi yağının,  bilimsel adı  Cupressussempervirensdir.

Servi uçucu yağı, tıbbi özelliklere katkıda bulunan alfa pinen, beta pinen, Alpha terpinen, bornil asetat, karen, kamfen, sedrol, kadinen, sabinen, mirsen, Terpinolene ve linalol gibi bileşenleri içerir. Selvi ağacı genellikle ölüm ile bağlantılıdır ve genellikle mezarlıklar ve çevresinde bulunan olmasına rağmen, bu ağaçtan elde edilen uçucu yağ ile yıkıcı koşulları ve hastalıkları alt etme de etkilidir.

Büzücü: Servi uçucu yağı diş etlerini kuvvetlendirir ve vücutta sıkışan kasların gevşemesine yardımcı olur. Deri, kas ve saç foliküllerinde  gevşek cildi ve kası sıkılaştırır, diş ve düşmesini engeller.

Antiseptik: Servi yağı antiseptik özelliği sayesin de dış ve iç yaralarıtedavi için iyi bir seçimdir. Aynı zamanda antiseptik losyon ve kremler için ortak bir maddedir .

Antispazmodik: Servi yağı spazmla ilişkili sorunların hemen hemen her türlüsünde  yardımcı olur. Bu verimli solunum sistemi ve bağırsakların yanı sıra bacaklarda kas spazmlarını giderir. Ayrıca kramplar  rahatsız edici ya da tehlikeli olabilir.

Diüretik: Servi yağı  idrarı arttırır. Bu çok önemlidir ve sağlık için çok yararlıdır. İdrar yaparken, yağların hacminin % 4’üne kadar vücut tarafından atılır. Bu nedenle, daha fazla idrara çıkma, fazla yağ kaybetmektir. Ayrıca, idrar sindirimini uyarır ve bağırsaklarda  gazoluşmasını durdurur, hem de vücuttan fazla suyu çıkarır ve şişmeyi azaltır.

Idrarın oynadığı en önemli rol vücuttan toksinlerin temizlenmesidir.Aynı zamanda kan basıncını düşürür ve böbrekleri temizler. Kan basıncını düşürmek için kullanılan ilaçlar bu temele dayanmaktadır.

Hemostatik& Kanama Durdurucular: Bu iki özellik  çok benzer olmasına rağmen, araların da biraz farklılık vardır. Hemostatik kan akışını durdurmak veya kanın pıhtılaşmasını teşvik edebilen ajan anlamına gelirken aynı zamanda kan damarlarının kasılması yoluyla aşırı kan akışını durdurmak için yardımcı olurken, kan durdurucu, öncelikle, bir büzücü ve diğer özelliklerini içeren, büzücü demektir. Bu özelliklerin her ikisi de, kendi uygulama alanlarında çok önemlidir.

Birisi bolca kanama geçirirse, kanın pıhtılaşmasını hızlandırmak ve kendi hayatını kurtarmak , akışını durdurmak için o kişiye  bir hemostatik ajan gerekir. Benzer şekilde, bir sıkıştırıcı / kanamayı durdurucu olarak farklı bir şekilde yardımcı olur. Bu sayede, vücudun kan damarları yoluyla kan akışını uyarıcıdır, saç folikülleri, kas, deri ve kan damarlarının kasılmasını teşvik etmektedir. Bu özelliklerin her ikisi de hayat kurtarıcı olabilir.

Selvi esansiyel yağından hamilelik sırasında kaçınılması gerekir. Servi yağına karşı duyarlılığınızın olup olmadığını öğrenmek için bileğinizin iç kısmına yama testi yapabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir