SEYREK SAÇ NASIL GÜRLEŞİR MÜMKÜN MÜDÜR?

Bitkilerle Saç Bakımı

SEYREK SAÇ NASIL GÜRLEŞİR MÜMKÜN MÜDÜR?

Günümüzde çocuklarda bile görülen seyrek saç probleminin başlıca nedenleri genetik yollu hastalıklardır. Genetik hastalıklar dışında stres, alkol kullanımı, hava kirliliği, yanlış saç ürünleri kullanımı, saçı aşırı derecede ısıl işleme maruz bırakma gibi bir çok nedeni vardır.

seyrek-sac-nasil-gurlesir-mumkun-mudurEğer günde saçlarınız 50 ila 100 telden fazla dökülüyorsa saç dökülmesi problemiyle karşı karşıyasınız demektir. Saçlarınız da ki dökülme genetik faktörlü değilse saçlarınızın dökülmesini önlemek için bazı formüller bulmak mümkündür.

 Seyrek saçları gürleştirmek için yapılacaklar

En önemlisi saçınızın hangi nedenle döküldüğünü saptamaktır. Saç dökülmesinin tetikleyen çevresel faktörlerden başlıcası strestir stres sadece saçları değil bütün vücudu etkiler. Saçlarınız dahacansız mat görülebilir yada bir günde bile tamamı dökülebilir. Mümkün olduğunca stresli ortamlardan uzak durmalısınız.

Saçlarınızı sık sık boyuyor kimyasal işleme maruz bırakıyorsanız saç dökülmesi problemiyle karşılaşabilirsiniz. Seyrek saç nasıl gürleşir ve dökülmeleri önlemek için saç boyama sıklığınızı azaltmalı mümkünse daha organik yapılı ürünleri kullanmalısınız.

 

Saç kökleriniz tıkalıysa da saç dökülmesi problemi yaşayabilirsiniz. Saç kökleriniz hava almadığı yada yaptığınız bakımlardan yararlanamadığı için zamanla zayıflar ve dökülür. Saç kökleri tıkanıklılığını çözmenin çok kolay evde yapılabilecek bir formülü var.

Seyrek saçları gürleştirmek için bitkisel kürler: Evde pratik hazırla

1) Karbonat ile saç gürleştirme:

4 çorba kaşığı  karbonat ile 1 limonun suyunu karıştırın limon suyu yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz. Macun kıvamına geldikten sonra saç diplerinize masaj yaparak iyice yedirin.15 dakika bekletin size uygun şampuanınızla yıkayıp durulayın.

seyrek-saclari-gurlestirmek-icin-yapilacaaklarMalzemeler:

1 limonun suyu

4 çorba kaşığı karbonat

2) Karanfil kürü ile saçları gürleştirin

Saç dökülmesini önleyici birkaç yöntem verelim.

Yarım litre su ile bir avuç karanfili karıştıralım. Eviniz de uygun bir yerde bir gün bekletelim oluşan su karışımını haftada 4 gün saç diplerimize yedirelim 3 ay kullanalım.

Malzemeler:

Yarım litre su

Bir avuç kuru karanfil

 

3)Bitki yağları ile saç gürleştirme maskesi

10 damla yılan yağı 10 damla badem yağı 10 damla ceviz yağı 10 damla hint yağı ve 10 damla zeytin yağını bir kapta karıştırın benmari usulü ısıtıp tüm saça yedirin.

Sıcak havluyla sarıp 3 saat bekletin. Kendinize uygun şampuanla yıkayıp durulayın.

Malzemeler

Yılan yağı

Badem yağı

Ceviz yağı

Hint yağı

Zeytin yağısac-kalinlastirma-ve-sacgurlestirme