SICAK HAVALARDA BEBEK BAKIMI

SICAK HAVALARDA BEBEK BAKIMI

SICAK HAVALARDA BEBEK BAKIMI

Bebekler, sıcak havalarda yetişkinlere nazaran çok daha fazla etkilenmektedir. Bu sebeple de anne ve babaların sıcak havalarda bebeklerine daha yoğun bir bakım yapmaları, son derece büyük bir öneme sahiptir. Yaz aylarının en yoğun yaşadığı dönemlerde, havaların sıcaklığından yetişkinler bunalsa da bu durum bebekleri hasta edebilmektedir. Sıcak havalarda bebek bakımı, aileler tarafından aksatılmadan ve büyük bir özen ile yapılmalıdır. Böylelikle sıcak yaz günleri, sorunsuz bir şekilde atlatılabilmektedir.

Yetişkinlerin de sıcak havalarda kendilerine daha çok özen göstermesi ve dikkat etmesi gerçeği göz önünde tutulduğunda, bu durumun bebekler için çok daha büyük bir hassasiyet ile gerçekleştirilmesi de ortaya çıkmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı da sıcak havalarda bebeklerin hemen her konuda son derece ciddi bir şekilde korunması gerekmektedir.

Yaz Aylarında Bebeklere Nasıl Bakılmalı?

Bebekler, doğdukları andan itibaren belirli bir süre vücut ısılarını ayarlayamamaktadır. Bu sebeple de havaların ısınması ya da soğuması gibi geçişlerde bebeklerde sık sık hastalanmalar söz konusu olabilmektedir. Bebeklerin henüz 1 yaşının altında olması durumunda, sıcak havalarda yalnızca tek bir kat ve pamuklu giysilerin giydirilmesi gerekmektedir.

Kat kat giydirmek, bebeklerin vücut ısısının artmasına, vücudundaki tuz ve su oranının bozulmasına ve gözeneklerinin tıkanmasına yol açabilmektedir. Bu gibi olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için kişilerin bebeklerine tek kat ve bol olan pamuklu kıyafetler giydirmesi gerekmektedir.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte bebek sahibi ailelerde de bir takım panikler meydana gelmektedir. Özellikle anneler tarafından sıklıkla yaz aylarında bebeklere nasıl bakılmalı? Sorusu yöneltilmeye devam etmektedir. Öncelikle yaz aylarında bebeklerin her gün ılık su ile duş aldırılması, bebeğin oldukça rahatlamasını da sağlar. Fakat bu noktada da anne ve babaların dikkat etmesi gereken birtakım hususlar söz konusudur. Her gün bebeğin şampuan ya da sabun ile yıkanması, bebeklerde bulunan koruyucu dokunun bozulmasına sebep olabilmektedir.

Bu önemli yapının bozulması da bakteriyel ya da mantar kaynaklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu gibi sebeplerden dolayı her gün ılık su ile yıkamanın yanı sıra haftada yalnızca iki kere bebek şampuanı ile yıkanması son derece uygun olmaktadır.

Yaz aylarında bebeklerde yaşanan en büyük problemlerden biri de, pişik problemidir. Bebeklerin altı değiştirildikten sonra ılık su ile yıkanması ve çinko oksit içeren bir losyon ile nemlendirilmesi son derece uygun olmaktadır. Bebeğin altını değiştirdikten sonra direkt altını kapatmak yerine yarım saat ya da bir saat açıkta bırakarak hava aldırılması da, pişik probleminin meydana gelmesini önlemektedir. Bütün bunların yanı sıra bebeklerin gün içerisinde yeterli miktarda su tüketmesine de dikkat edilmesi gerekmektedir.

Gelişimine büyük bir hız ile devam eden bebeklerin, D vitaminine de bolca ihtiyaçları olmaktadır. Bu sebeple de gün içerisinde sabah 10’dan önce ve akşam 6’dan sonra bebeğin dışarı çıkarılması, D vitamini ihtiyacını karşılaması açısından son derece uygun olmaktadır. Yaz aylarında genellikle sivrisinek ya da böcekler ortaya çıkmaktadır. Bu gibi böceklerin bebekten uzak tutulması için ise sineksavar ürünlerin, bebeğin bulunduğu ortamda kullanılması son derece sakıncalıdır. Bu gibi kimyasal içerikli ürünleri kullanmak yerine, bebeğin yatağının çevresine bir cibinlik kullanmak çok daha doğru bir tercih olabilmektedir.

Yine hava sıcaklıklarının arttığı yaz aylarında, mikroorganizmalar da son derece hızlı bir şekilde üreyebilmektedir. Bu sebeple de bebeğe verilen her türlü besinin olabildiğince doğal içerikli ve temiz olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Anne ya da babanın, bebeğine herhangi bir besini yedirmeden önce ellerini sıklıkla yıkaması da, hijyen açısında son derece büyük bir önem arz etmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir