Sığır Kuyruğu Uçucu Yağı Faydaları

Sığır Kuyruğu Uçucu Yağı Faydaları

Sığır Kuyruğu Uçucu Yağı Faydaları

Sığır kuyruğu yağı

Sığır kuyruğu esansiyel yağının yararları : analjezik, anti-inflamatuar, antiseptik, dezenfektan, diüretik, balgam söktürücü, ateş düşürücü ilaç, gevşetici ve sakinleştirici gibi özellikleri vardır.

Ortak Sığır kuyruğu verbascumThapsus ve dalgalı Yaprak Sığır kuyruğu  verbascum Sinuatum olarak bilimsel olarak adlandırılır. Her ikisi de temel yağ çıkarmak için kullanılır. EsansiyelYağ yaprak ve çiçeklerden buhar damıtma yöntemi ile elde edilir.

Mullein, tüm Avrupa, Güney ve Orta Amerika, Asya ve ılıman bölgelerine dağılır. Uçucu yağ kumarin, rotenon, tanen, verbascosaponin, zamk, aucubin, catalpol, flavonoidler ve fenolik asitler gibi sayıda triterpensaponinleri içerir.

Daha sonra,  tıbbi kullanımı  önemli hale geldi. Bize de bu tıbbi kullanımlar keşfetmek kaldı.

Sığır Kuruğu Esansiyel Yağının Sağlık İçin Faydaları

Analjezik: bu yağın özelliği analjezik olmasıdır, sinirler üzerinde uyuşturucu etkisi vardır.Böylece  diş ağrısı, baş ağrısı, soğuk, sinüzit, ve diğerleri gibi,ağrı hissedebilmesini engeller ve beyne hissi taşımayaizin vermez. Genel analjezik ilaçlar gibi vücut üzerinde olumsuz yan etkileri yoktur.

Anti-enflamatuar: Sığırkuyruğu Uçucu Yağı doğada anti inflamatuar dır. Bu etkili baharatlı gıda, alkollü içecekler, kan akışı içinde alma herhangi bir toksik maddenin neden olduğu dolaşım sistemi enflamasyonu aşırı yemek yemenin neden olduğu sindirim sisteminde soğuk algınlığı veya iltihapdan kaynaklanabilecek nazal veya solunum yolları iltihabını her türlü tedavi edebilir , ya da ateşlienfeksiyon gibi herhangi bir başka nedenden kaynaklanan iltihapları geçirir. Sığır kuyruğu yağıiltihabı her tür tedavi eder.

Antiseptik: Bu uçucu yağ, anti septik özelliği septik ve tetanoz neden olabilenenfeksiyonlara yaralara karşı koruma sağlar.  Bu, o bölgede beyaz kan hücreleri ve trombositleri aktive ederek de mikrobiyal etkilenen yerde büyümeyi engeller ve ortadan kaldırır.

Dezenfektan: Bu yağ, iç ve dış enfeksiyonlar için  çok etkilidir. İçten, genitalenfeksiyonları ve idrar yolları, kolon, boşaltım sistemi ve böbrekleri tedavi eder. Dışarıdan kulak, burun cilt enfeksiyonları, ve vücudun diğer kısımların da savaşır.

Diüretik: Sığır kuyruğuesansiyel Yağı hem miktar hem idrar sıklığını arttırır. Bu durum, vücudun  ürik asidin yanı sıra ilave tuzları, su ve safra gibi toksinleri tahliyesinde yardımcı olur. Idrara çıkma, aynı zamanda, idrar yoluyla su ve yağ giderir ağırlık azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, kan basıncı azaltmaya yardımcı olur, iştah arttırır sindirimini uyarır ve bağırsaklarda gazların oluşumunu engeller. Idrara çıkma da böylece vücudu temiz tutar, böbrekleri temizler.

Ekspektoran: Bu yağ dikkate değer bir balgam söktürücü özelliklere sahiptir. Bu akciğerlerde ve solunum yollarında öksürük veya balgamı gevşetir ve sıkıntılar, astım, bronşit, tıkanıklık ve diğer solunum bozukluklarında da rahatlama sağlar. Bu balgam veya soğuk algınlığında, aynı zamanda, mukus zarını da yatıştırır.

Febrifuge: Sığırkuyruğu bu uçucu bitki yağı da ateşe neden enfeksiyonlarla mücadelede ateşi azaltma yeteneğine sahiptir. Vücuttan toksinlerin ve atıkların uzaklaştırılması enfeksiyonlara karşı kurtarmayı hızlandırır , bu yağın diüretik özellikleri de, bu yönde katkıda bulunur.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir