Sığla Yağının Faydaları ve Kullanımı

Sığla Yağının Faydaları ve Kullanımı

Sığla Yağının Faydaları ve Kullanımı

Sığla yağının tarihi çok eski devirlere dayanır. Eski Mısırlılar bu yağı mumyalamada kullanmışlardır. Hippokrates (MÖ 460-377) döneminde de başlayarak ilaç olarak kullanıldığı bilinmektedir. 3. yüzyılda yaşamış ve mide ülserinden rahatsızlık çeken Roma imparatoru Caracalla’nın o zamanın sağlık merkezlerinden olan Epidaurus, Kos ve Bergama’daki Asklepion’larda tedavi gördüğü, bunlardan Bergama Asklepion’unda sığla yağı ve çam reçinesine bal karıştırılarak yapılan bir tür iksirden şifa anlatılmaktadır, iyileşmesinden sonra şehre ve doktorlara minnet borcunu ödemek için bağışlarda bulunduğu bilinmektedir.
Sığla Ağacı ve Sığla Yağı Nasıl Kullanılır?
Sığla ağacının kabukları, günlük ya da buhur olarak kullanılabildiği gibi tütsü olarakta kullanılabilir.

Sığla Yağının Kullanımı ;
Sığla yağı, ilaç ve parfüm yapımında kullanılır. Özellikle sığla ağacının olduğu ormanlarda bulunduğunuzda kokusunun huzur verdiğine şahit olacaksınız. Sığla yağı özellikle parfüm endüstrisinde sıkça parfüm kokusunun uçmaması için kullanılır.

Sığla Yağı Merhemi Nasıl Yapılır ?
Sığla merhemi yapmak için 100 gr paraffin ve 100 gr vazelin bir kaba konur ve benmari usulü eritilir. İçine sığla yağı ilave edilir. Doğal olduğundan buzdolabında tutarak raf ömrünü uzatmak mümkündür, isterseniz sığla yağını başka tür yağlarla da kombine edebilirsiniz. Bunu yapmadan önce aldığınız yere değişik alternatifler olup olamacağını sorun, çünkü her yağ her yağ ile karıştırılmaz.

Sığla Yağının Sağlık İçin Fadaları

Sıla yağından 5 ml 25 ml kılıçot yağı ile karştırılarak günde 3-4 defa iyileşmeyen yaralara sürülür.

Sığla yağı amerika, türkiye, çinde yetişen bir bitki türüdür. Boyu 15-20 metreye kadar çıkabilir.

Sğla yağı kuvvetli bir antiseptik ve parazit öldürücüdür, bu sebeple de eski mısırlılar tarafından mumyalama için kullanılmıştır.

Yara izlerinin iyileşmesinde de kullanılmaktadır, yaranın ya da izin bulunduğu bölgeye tatbik edilerek iyileşme sağlanır. Aynı şekilde mide yaralarının iyileşmesinde de kullanılmaktadır.

Uyuz, mantar gibi cilt hastalıklarında yararlıdır.

Vücuda kuvvet verir.
Adet söktürücüdür. cildi yumuşatır rahatlatır. Özellikle romatizmal ağrıları yatıştırıcı özelliği vardır. Egzamanın tedavisinde de destekleyicidir. Gıda olarak tüketmeye çalıştığınızda doktorunuza danışın.

Ürünler bitkisel maddelerden esas alınarak üretilir, sizin kullandığınız otun ya da yağın içerisinde aktif bileşenler en saf haliyle bulunduğundan istenmeyen yan etkilere sebep olabilirler. Bunu önlemek, sevimsiz bir süprizle karşılaşmamak için önce bileğinizin iç kısmında deneyin ve bir süre bekleyin eğer bir sorun çıkmazsa kullanabilirsiniz. En ufak bir etkide kullanımı kesin alanı temizleyin.

Sığla yağı özellikle ülkemizde yetiştiği için çok şanslıyız, yüz yıllardır kullanılan bir şifa kaynağı yanı başımızda. Sığla yağı az üretilir ve belli yerlerde yetişir, bu yüzden pahalı olabilir ama en önemli olan katkısız ve doğal olmasıdır. İyice araştırdıktan sonra almanız varsa güvenilirliği sertifikalı olanları tercih etmeniz ve doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir