SIK ŞAMPUAN DEĞİŞTİRMEK SAÇLAR DA KEPEĞE NEDEN OLUR MU ?

SIK ŞAMPUAN DEĞİŞTİRMEK SAÇLAR DA KEPEĞE NEDEN OLUR MU ?

SIK ŞAMPUAN DEĞİŞTİRMEK SAÇLAR DA KEPEĞE NEDEN OLUR MU ?

Günümüz de sabunun yerini alan şampuanlar kişilerin ihtiyaç durumuna göre şekillenerek onlarca çeşit haline gelmiştir. Kuru yıpranmış saçlar için, boyalı saçlar, kepekli saçlar, ince telli, kabarık, yağlı, normal saçlar gibi çokça çeşit şampuan bulunmaktadır. Kişinin en temel temizlik maddesi olan şampuan seçimi oldukça önemlidir.

Saçlarınızın yapısına uygun bir şampuan seçmek oldukça zordur. Özellikle kadınlar da saçlarına yaptırdıkları boya, perma, maşa vb. gibi saça hasar verici işlemlerden dolayı kadınlar saçlarına daha nem verici bu tarz olumsuz etkilerden koruyucu şampuanlar seçmeye özen gösterirler. Bu durum öyle bir hal alır ki kişi her şampuan bitimin de başka bir markaya geçiş yapar. Bu böyle devam eder.

Öncelikle kendi saç tipinizi ve saçınızın neye ihtiyacı olduğunu anlamalısınız. Ondan sonra şampuan arayışına geçmelisiniz. Kesinlikle benim saçım kuru ama yağlı saçlar için olan şampuan indirimdeydi kokusu çok güzeldi gibi bir çok saçma nedenden dolayı kendi saç tipinize uygun olmayan şampuanı tercih etmeyiniz. Saçlarını hangi tipse ona uygun şampuanı tercih etmelisiniz.

Öncelikle saçlarınız için kullanacağınız şampuan market şampuanlarından daha çok eczaneler de satılan ya da daha prof.markaların şampuanlarını tercih etmelisiniz. Her zaman kullandığınız şampuanı saç diplerinize masaj yaparak uygulamasınız. Saçlarınızı şampuanladıktan sonra yarım dakika şampuanının saçınıza nüfus etmesini beklemesiniz. Bu işlemleri yaptığınız da şampuanınızdan max. Verim almış olursunuz.

En çok sorulan sorulardan birisi ise kullandığım şampuandan memnun değilim onun için başka şampuana geçmek istiyorum ama saçlarım da kepek oluşturmasından korkuyorum ya da saçlarım da kepek oluştu şampuanımı sıkça değiştiriyorum acaba ondan dolayı olmuş olabilir mi gibi sorular sorulmaktadır. Öncelikle bir şampuanın saçınız da kepek oluşturup oluşturmaması şampuanın kalitesine bağlıdır. Kullandığınız ürünler kalitesizse siz ister şampuan değiştirin ya da değiştirmeyin saçlarınız da kepek oluşabilir. Bunların yanın da başka bir marka şampuana geçtiğiniz de şampuanlar arası ph değişikliği olabileceğinden saç derisi çok hassa bir yapı olduğundan bu değişiklikten etkilenerek dökülmelere kepek oluşumuna neden olabilir.

Ancak her kötü şampuan ya da her şampuan değişikliği saçlar da kepek oluşturur diye bir kanı yoktur. Saç deriniz zaten hasar görmüş hassaslaşmış olabilir bu nedenden dolayı en ufak bir değişiklik nedeniyle kepek oluşmuş olabilir. Ya da kullandığınız ya da geçiş yaptığınız şampuanın içeriğin de yüksek oran da kimyasal içerik olduğundan kepek oluşumunu tetiklemiş olabilir.

Siz siz olun hiçbir şampuanı kokusuna, şekline, fiyatına göre tercih etmeyin. Bir şampuanı almadan önce o şampuanla ilgili kullanıcı yorumlarını ve içeriğini araştırın. Kimyasal içerikli ürünlerden uzak durun. Doğal organik yapılı ürünleri tercih edin. Şampuanın yanın da bakım maskeleriyle saçınızı ve saç derinizi destekleyin.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir