Sivilceler için Nohut Unu Maskesi (2 Maske Birden)

Cilt Bakım

Nohut unu maskesi cilt bakımında cildi nemlendirerek ölü hücrelerden arındırmaktadır. Hindistan ve Asya’nın güneydoğusunda oldukça fazla bir miktarda bulunmaktadır. Cildin aydınlatılmasında, cilt rengini açmada ve güneş yanıklarını önlemede etkili bir maddedir. Sizlere bundan önceki yazımızda “nohut unu ile cilt aydınlatma maskesi” adlı makalemizi paylaşmıştık.

Nohut unu maskesi ile oluşan sivilce izlerine kalıcı çözümler bu maske ile mümkündür. İçerisinde zerdeçal bulunan malzemede ciltte bulunan akne izleri ve güneş lekelerine iyi gelmektedir. Hazırlayacağınız bu karışımı vücudunuzun bütün bölgelerine sürebilirsiniz.

Nohut Unu Maskesi Hazırlanışı [1]

Malzemeler:

  • 2 çorba kaşığı süt
  • 2 çorba kaşığı nohut unu
  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu

Maskenin Hazırlanışı:

Malzemelerin hepsini bir kaba koyarak karıştırın ve elde ettiğiniz karışımı yüzünüze sürün. Ya da vücudunuzun herhangi bir bölgesine sürebilirsiniz. 30 – 40 dakika kadar masaj yaparak cildinize uygulayınız. Daha sonra bol su ile vücudunuzu yıkayın. Bu nohut unu maskesini haftada bir kez devamlı olarak uygulayın. Sivilce izlerinden ve güneş yanıklarından kurtulun.

Nohut Unu Maskesi [2] (Alternatif)

Malzemeler:

  • 2 çorba kaşığı Nohut unu
  • Bir portakalın kabuklarını soyarak elde edilmiş portakal tozu
  • Süt kreması

Hazırlanışı:

Bu maskenin hazırlanışı biraz daha zordur. Önceden kurutulmuş portakal kabuklarının toz haline getirilmesi gereklidir. Elde ettiğiniz malzemelerin hepsini karıştırın, krem kıvamına geldikten sonra yüzünüze sürün. Gözlerinize değmemesine dikkat edin. Maskenin kuruması için biraz bekledikten sonra bol su ile yıkayın.