SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

SİVİLCELİ CİLTLER İÇİN BAKIM ÖNERİLERİ

 

S

Sivilce, her yaştan kadının karşı karşıya kaldığı oldukça ciddi bir problemdir. Birtakım hormonal problemlerin yanı sıra aynı zamanda görünüm açısından da son derece can sıkıcı bir durum olabilmektedir. Sivilce problemi, kişilerin ciltlerinin yağlı bir yapıya sahip olmasından kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda sağlıksız beslenme ve stres gibi nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde geçmeyen sivilcelerin muhakkak bir doktora gösterilmesi de, bu konuda son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.

 

Sivilce problemi ile karşı karşıya kalan kişilerin en büyük problemlerinden birisi de, sivilce izleri olmaktadır. Sivilce izlerinin oluşmaması için, kişilerin sivilcelerine el ile müdahalede bulunmamaları, patlatmamaları ve kanatmamaları son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu gibi yanlış hareketlerin yapılması, kişilerin yüzlerinde geçmesi çok zor olan sivilce izlerine sebep olmaktadır. Günümüzde birçok kadın sivilcelerini ya da sivilce izlerini makyaj ile kapatmayı tercih etmektedir. Fakat bu konuda da birbirinden farklı kürler ve çeşitli markanın da ürünü bulunmaktadır.

 

Evde Hazırlanabilen Sivilce Maskeleri

Kadınlar, yaşadıkları birkaç problemin üstesinden evde hazırlayabilecekleri kolay maskeler ile gelebilmektedir. Sivilce problemine yönelik olarak da birbirinden farklı evde hazırlanabilen sivilce maskeleri mevcuttur. Evde birkaç malzeme ile yapılabilecek sivilce izleri için kürleri ise şöyledir:

 

  1. Limon Kürü: iki tatlı kaşığı limon, ikişer tatlı kaşığı bal ve hakiki badem yağ ile bir yemek kaşığı süt homojen bir kıvam alana kadar iyice karıştırılır. Sivilce izlerinin olduğu bölgelere bu kür sürülür ve yaklaşık 20 dakika boyunca bekletilir. Belirtilen sürenin sonunda ise ılık bir su ile cilt iyice temizlenir. Bu kürün uygulanmasından sonra güneşe çıkılmaması gerekmekte ve bu sebepten dolayı da akşamları uygulanması önerilmektedir. 10 gün boyunca her gün uygulanması halinde 2 haftanın sonunda sonuçlar alınmaya başlanmaktadır.                                avokado-maskesi-nasil-yapilir
  2. Domates Kürü: 2 orta boy domates, bir adet avokado ve yine bir orta boy salatalık, bu kür için gerekli olan malzemelerdir. Salatalık ve avokado, rendelenerek suları çıkarılır. Domateslerin de kabukları soyulduktan sonra bir kaşık yardımı ile ezilir. Bütün malzemeler birbirine karıştırılır ve sivilce izlerinin olduğu bölgelere nazik hareketler ile sürülür. Yaklaşık 15-20 dakika bekledikten sonra cilt iyice temizlenir. Evde hazırlanabilen sivilce maskeleri arasında yer alan bu karışım, haftada yalnızca bir kez uygulanmalıdır.
  3. Zeytinyağı Kürü: sivilce izleri kürleri arasında en basiti olan fakat oldukça etkili olan bir kürdür. Avuç içerisine bir miktar hakiki zeytinyağı alınır ve özellikle de sivilce izlerinin olduğu bölgeye masaj yapılır. Zeytinyağının cilt tarafından emilmesi tamamlanana kadar bu işleme devam edilir. Daha sonra ise bir havlu ılık su ile nemlendirilir. Yalnızca sivilce izi olan bölge üzerine havlu koyularak yaklaşık 5 dakika bekletilir. Süre sonunda ise cilt üzerinde bulunan zeytinyağı hafif ve nazik hareketler ile alınır. Bu noktada kişilerin kesinlikle ciltlerini ovalamamaları gerekmektedir. Bütün bu işlemlerden sonra ılık su ile cilt iyice temizlenir. Her gün uygulanması sonrasında cilt üzerinde gözle görülür bir etki bırakmaktadır.                                                                    aspirin-ile-sivilce-tedavisi
  4. Aspirin Kürü: aspirin, içerisinde bulunan birtakım maddelerden dolayı sivilce tedavilerinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu kürün hazırlanmasında da 3 adet aspirin, 1 tatlı kaşığı bal ve birkaç damla da su kullanılmaktadır. Aspirinler toz haline gelene kadar ezilir ve üzerine bal ile su ilave edilir. Macun kıvamına gelen bu kür, sivilce üzerine sürülür ve yaklaşık 15 dakika bekletilir. Ilık su ile iyice temizledikten sonra da cilde bolca nemlendirici sürülerek nemlendirilir. Haftada iki kere uygulanması önerilen bu kür, düzenli kullanılması halinde son derece etkilidir.
  5. Pirinç Unu Kürü: iki adet yumurtanın akları bir kâsenin içerisine alınır. Yumurtanın cıvıklığı gidene kadar azar azar pirinç unu eklenir ve cilt üzerinde leke bulunan her türlü bölgeye uygulanır. Bu kür, yalnızca sivilce izlerine değil güneş sonrasında oluşan koyu renkli lekelerde de büyük bir gönül rahatlığı ile kullanılabilmektedir. Uygulanan kür cilt üzerinde yaklaşık 8 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkanarak temizlenir.

Sivilce izlerinde kullanılabilecek doğal ürünler hakkında çok daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız, linke tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir