Soğan Suyu ile Saçın Beyazlaması Önlenir mi?

Soğan Suyu ile Saçın Beyazlaması Önlenir mi?

Saç beyazlaması bilimsel çalışmalardan anlaşıldığı gibi hidrojen peroksitinin saç diplerinde depolanmasıyla oluşmaktadır. Bu birikimin meydana gelmesi ise katalaz enziminin azalmasıyla meydana gelmektedir. Bu nedenle katalaz enziminin azalmasını önlemek saç beyazlamalarını da önlemek anlamına gelmektedir. Doğal yollarla katalaz enziminin azalmasında ki en etkili yöntem ise soğan suyu kullanımıdır. Birçok uzmanın belirttiği gibi beyazlamış bir saç telini gördüyseniz hemen o bölgeye soğan suyu uygulamak çok faydalı olacaktır. Soğan suyu katalaz enzimini arttırarak o bölgede beyazlamayı en aza indirecektir. Ayrıca İngiltere  Bradford Üniversitesinin yaptığı bir araştırma da gösteriyor ki soğan içerdiği katalaz enzimi ile hidrojen preoksitininin depolanmasını engelleyerek saç beyazlaşmasını önler.

Soğan suyu nasıl çıkarılır ve saçlara nasıl uygulanır?

  • Soğan parçalara bölüp meyve sıkacağına koyarak suyunu çıkarabileceğiniz gibi bir portakal sıkacağını kullanarak ta soğanın suyunu çıkarabilirsiniz.
  • Bir farklı yöntem ise blender veya rondo kullanmaktır. Soğanı dört parçaya bölerek blender veya rondoya koyup üstündeki posayı aldıktan sonra suyunu ayırabilirsiniz. Veya bir rende yardımı ile soğanı rendeleyip suyunu ayırabilirsiniz.
  • Belirtilen yöntemler ile ayrılan soğan suyu bir kaba alınır. Daha sonra pamuk yardımı ile beyazlamış saç bölgelerine saç diplerine kadar sürülür. Otuz dakika veya bir saat beklendikten sonra saçlar yıkanır. Ayrıca soğan suyu ölü deriyi temizlemeye ve mantar oluşumunu önlemeye yardımcı olabildiği için hafta da üç defa soğan suyu tedavisi uygulamak çok faydalı olacaktır.

Saçlarınızda beyazlık olmasın diyorsanız soğan suyunu kullanmanızda fayda var diyebiliriz. Soğan gibi bitkilerle saç bakımı yapmak saçınıza zarar vermez. Kimyasal içermeyen doğal yöntemler her zaman daha faydalıdır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir