SÖNÜK SAÇLARDAN NASIL KURTULURSUNUZ ?

SÖNÜK SAÇLARDAN NASIL KURTULURSUNUZ ?

SÖNÜK SAÇLARDAN NASIL KURTULURSUNUZ ?

Sönük saçlara sahip olmanız doğuştanolabileceği gibi sonradan da oluşabilen kişide psikolojik sorunlara bile neden olmaya kadar giden bir sorundur. Her kadın ya da erkek gür ve sağlıklı saçların hayalini kurar. Güzellik saçta başlar. Sağlıklı görünen saçlar kişiyi daha hoş ve bakımlı gösterir. Ancak bazı genetik faktörlerle saçlarınız seyrek olabilir. Bu gibi durumlar da kişiler de dışarıdan bir faktör sonucu değil genetik yatkınlıktan dolayı oluşur.

Böyle durumlar da yıllar öncelerin de anneler çocuklarının saçları daha gür çıksın diye çocuklarının saçlarını kazır ve bir ay boyunca düzenli olarak çocuklarının saçlarına badem yağı sürerlermiş. Bu gibi yöntemler ne kadar etkili yöntemlerdir bilinmez ama şuan ki bilgi kapsamın da onlarca yöntem bulmak mümkündür.

Saçlarınız doğuştan ya da sonradan farketmez eğer seyrekse öncelikle beslenme düzeninizi kontrol etmelisiniz. Düzensiz besleniyor kahvaltıyı atlıyorsanız öncelikle beslenme saatlerinizi düzenlemelisiniz. Daha sonra vücudunuz için gerekli olan vitamin ve mineralleri aldığınızdan emin olmalısınız. Vitamin ve mineralleri yemeklerinizden taze sebze meyve ya da hayvansal gıdalardan karşılamalısınız. Eğer sağlıklı beslenme de işiniz ya da bulunduğunuz ortam yüzünden sıkıntı yaşıyorsanız dışarıdan vitamin haplarıyla da takviye edebilirsiniz.

Beslenme düzeniniz rayına oturduktan sonra saçlarınıza hangi bakımları yaptığınızı gözen geçirmelisiniz. Hangi bakımlar saç tipinize daha çok yarar sağlıyor onu gözlemlemelisiniz. Saç kremi ve şampuanların da genellikle daha doğal içerikli içerisin de bitkisel özler bulunan ürünleri tercih etmelisiniz. İçerisin de bolca kimyasal madde bulunan ürünler saçlarınızı yıpratır. Saç köklerinizi tıkar saç dökülmesine neden olur. Bunların yanın da kötü içeriği yüzünden saçlarınızı yaşlandırır. Saçlarınız ürünü kullanırken daha sağlıklı görünebilir ancak kullanımı bıraktığınız taktir de saçlarınız da ürünün oluşturduğu olumlu etki yok olacağı gibi saçlarınız eskisinden daha kötü olabilir.

Kullandığınız ürünleri seçerken kokusuna ya da fiyatına göre değil içeriğine göre seçmeye dikkat etmelisiniz. Saçlarınıza yüksek ısılı ürünlerkullanmaktan sakınmalısınız. Yüksek ısılı saç şekillendirme ürünleri saçlarınızın keratin yapısını bozarak saçlarınızı yıpratır. Zayıflayıp cansızlaşmasına neden olur.

Yukarı da açıkladığımız şeyleri hayatınıza kazandırırsanız daha sağlıklı saçlara sahip olursunuz. Temel olarak bu tavsiyeleri aldıktan sonra saçlarınıza düzenli olarak bakım uygulamalısınız. Özellikle saçlarınızı daha gür göstermek istiyorsanız saç bakımına ayrıca önem göstermelisiniz. Saçlarınıza hafta da bir kez saç bakım yağı bakımı yapmalısınız. Kullandığınız yağların  organik olmasına özen göstermelisiniz. Yağ bakımının yanın da saçlarınıza bal ya da maya maskeleri de yapabilirsiniz.

Saçlarınızı o anda daha gür göstermek istiyorsanız saçlarınızı kuruturken elleriniz de saç diplerinizi havalandırarak kurutursanız saçlarınız normalden daha gür gözükecektir. Bunların yanın da eğer saçlarınız çabuk yağlanıyorsa saçlarınız daha sönük gözükebilir. Bunun için saçlarınızı sıklıkla ve yağ emici özelliği olan ürünlerle yıkamalısınız. En önemlisi saçlarınızın sağlığının stresden uzak yaşam ve sağlıklı beslenme olduğunu unutmamalısını

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir