Spikenard Esansiyel Yağı Faydaları

Şifalı Bitkiler

Spikenard Esansiyel Yağı Faydaları

SpikenardEsansiyel Yağı

Sağlık için yararları bir antibakteriyel, anti-mantar, anti-inflamatuar, deodorant, müshil, sedatif ve rahim gibi özellikler .

Bu bitkinin geleneksel kullanımı , deri rahim ve yumurtalık gibi dişi üreme organlarındadır.Yosun kokusunu andıran ve biraz ıslak, toprak gibi kokusu olduğu için, aynı zamanda bir sedatif ve sakinleştirici ajan olarak aromaterapi  de kullanılır.

Bu bitki Jatamansi adıyla Hint Yarımadası üzerinde çok ünlü ve yaygın bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu bitkiye dayalı çeşitli bitkisel, tıbbi preparatlar, özellikle Hindistan’da, piyasada bulunan ve komşu ülkelerden satılır. Bu bitkiye yerliler Nepal de,r NardostachysJatamansi botanik terminolojisindeki ismidir.

Spikenard uçucu yağıbu bitkiden elde edilen reçinenin buharla damıtılması yolu ile ekstre edilmiş ve  kendi bileşenleri olarak aristolene, calarene, clalarenol, kumarin, dihydroazulenes, jatamanshinic asit, Nardol, nardostachone, valerianol, valeranal ve valeranone içerir.

Spikenarda ait kullanımlar, yukarıda tartışılmıştır ancak kullanımları bunula sınırlı değildir. Bu uçucu bitki yağı, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır, diğer tıbbi bir dizi kullanıma sahiptir.

Spikenard Esansiyel Yağı Sağlığa Faydaları

Antifungal

Bu özellik, antibakteriyel özellik ile birlikte, Spikenard esans yağı etkili bir cilt bakımı maddesidir.Bu, gıda zehirlenmesi mantar, deri iltihabı, deri yamaları, kaşıntı, deri deformasyon ve sedef hastalığı gibi deri üzerinde ve vücut içine fungal enfeksiyonların neden olduğu hastalıkların tedavisi için yardımcı olur.

Antibakteriyel

Bu, yağın özellikliği, bakteriyel enfeksiyonlar sonucu birçok cilt hastalıkları için güçlü bir çözümdür. Cilt üzerinde çalışır, ancak aynı zamanda vücut içinde bakteri  gelişmesini sona erdirmek yardımcı olur. Bu  yağ bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için yara üzerine uygulanabilir ve üretra bakteriyel enfeksiyonların, idrar kesesi, ve böbrek, yanı sıra ayak mantarı, kolera, gıda zehirlenmesi, septik tedavilerinde  etkilikürdür.Uçucu yağın dünyevi ve yosunlu kokususu burun delikleri için eşsizdir. Bu sinirler ve zihin üzerinde çok yatıştırıcı ve rahatlatıcı bir duygu verir. Böyle bir kokunun deodorant olarak kullanılabilir olacağı hiç şaşırtıcı değildir. Ayrıca, sert değildir ve birçok sentetik deodorantların yaptığı gibi baş ağrısı veya alerjiye neden olmaz.

Antienflamatuvar

Sinir sindirim veya solunum sistemlerini etkilemek ister, inflamasyonun neredeyse her türlüsüyle mücadele eder.

Sedatif

Spikenard uçucu yağı, iyi bilinen yatıştırıcıdır. Fiziksel, zihinsel ve psikolojik dengeyi korumaya yardımcı olur. Bu sindirim ve sinir sistemi iltihapları,tahrişler, sinir rahatsızlıkları, kasılmalar, depresyon, stres ,anksiyete, öfke ve panik gibi duygularda dizginleyici dengeleyici etki yapar. Ayrıca bu tür anormal çarpıntı ve huzursuzluk gibi kardiyak sorunlarla da kullanılır. Bunlar, sakinleştirici ve rahatlatıcı etkileri ile de  uykusuzluk ve hastanın sağlıklı uyku alması için yardımcı olur.

Uterus

Bu yağ, rahim ve yumurtalık için depurative olarak kullanılır. Bu rahim ve yumurtalıklar için uygun ortam oluşturur.Bu organların üreme yeteneklerini korumak için yardımcı östrojen ve progesteron gibi hormonların salgılanmasını uyarır.