STRES SONUCU OLUŞAN SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

STRES SONUCU OLUŞAN SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

STRES SONUCU OLUŞAN SAÇ DÖKÜLMESİ NASIL ÖNLENİR NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Günümüz de stresi yaşamamak oldukça güçtür. Hayatın temposundan dolayı ister istemez kendimizi stresin için de buluruz. Stres tüm vücudu etkiler. Kökten uca bütün hücrelerinize bedeninize ruhunuza zarar verir. Bunun en görülebilir etkilerinden biri aç dökülmesidir. Stres saçları en kısa şekil de etkiler. Başlar da saçlar da aşırı yağlanma, matlaşma gözükebilir ileri dereceler de saç dökülmesinin sonucun da kelliğe kadar giden olumsuz etkiler görülebilir.

Öncelikle stresli ortamlarda bulunuyorsak mümkünse o ortamlardan uzaklaşmalıyız. Kendimizi dinlendirici papatya melisa çayları gibi rahatlatıcı çaylar içmeliyiz. Ancak bu yöntemler de etkili olmuyor saçımız hala dökülüyorsa evde yapılacak yöntemlerle saç dökülmenizi önleyebilir. Saç çıkmasını hızlandırabilir.

Öncelikle saçlarınızı güçlendirmelisiniz. Saçlarınızı beslenmenin ve güçlendirmenin en etkili yollarından birisi yağ maskeleridir. Ev de rahatlıkla hazırlayabileceğiniz maskeler sizin kurtarıcınız olabilir. Bu yağların oranlarını çoğaltarak sprey bir şişenin içine doldurabilir. Kullanım açısından kolaylık sağlayabilirsiniz aynı zaman da her defasın da karışım yapmaktan kurtulmuş olursunuz.

Bitkisel Bakım Kürü

Örneğin 5 tatlı kaşığı badem yağı 10 tatlı kaşığı zeytin yağı 3 tatlı kaşığı hint yağı 3 tatlı kaşığı ceviz yağı, 3 tatlı kaşığı jojobayağı ,5 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı ve 5 tatlı kaşığı argan yağını homojen olarak karıştırınız. Bu oranları şişenizin büyüklüğüne göre arttırıp azaltabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı tüm saçınıza saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Tüm saçınıza yağı yedirdikten sonra bir saç kurutma makinasıyla saçlarınızı ısıtmalısınız. Böylelikle yağların saçınıza etkisi daha fazla olacaktır. 1 dakikalık bir ısıtma saçınız için yeterli olacaktır. Bu karışım sayesin de saçlarınızı güçlenecek dökülmeler azalacaktır.

Malzemeler:

5 tatlı kaşığı badem yağı

10 tatlı kaşığı zeytin yağı

3 tatlı kaşığı hint yağı

3 tatlı kaşığı ceviz yağı

3 tatlı kaşığı jojoba yağı

5 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı

5 tatlı kaşığı argan yağı

5 diş ezdiğiniz sarımsağın içerisine 3 tatlı kaşığı zeytin yağını ekleyin. Karışım iyice özdeşleşene kadar karışımı karıştırın. Oluşan karışımı saç diplerinize 5 dakika masaj yaparak sürün. 2 saat saçınız da bekletin. Bu karışımı haftada 2 defa en az 2 ay yapın. Sarımsak yeni saç oluşumunuzu tetikleyecektir.

Malzemele:

5 diş sarımsak

3 tatlı kaşığı zeytin yağı

Gece yatmadan önce tüm saçınıza Hindistan cevizi yağı sürebilir. Sabah yıkayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı yapısı gereği oldukça güçlü bir saç çıkarıcıdır. Aynı zaman da hoş kokusu duyulara da iyi gelir.

Bir küçük kase mayonezin içine 3 tatlı kaşığı zeytin yağı koyun. Karışım homojen olana kadar karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı tüm saçınıza uygulayın. Mayonez yemekler de kullanılan bir madde olarak bilinse de içerisinde ki aminoasitler sayesin de güçlü bir saç yapısını onarıcı besleyici özelliğe sahiptir.

Malzemeler:

1 kase mayonez

3 tatlı kaşığı zeytin yağı

Bu yazıyı paylaş

Comment (1)

  • yüksel özge Yanıtla

    yağlarla bakım kürü çok ama çookk önemli…

    13:25 içinde 14 Mart 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir