TAGETES ESANSİYEL YAĞI FAYDALARI

Şifalı Bitkiler

TAGETES ESANSİYEL YAĞI FAYDALARI

TAGETES ESANSİYEL YAĞI

Tagetesesansiyel yağının yararları: antibiyotik, antimikrobiyal, anti-parazitik, antiseptik, anti-spazmodik, dezenfektan,insektisit, ve teskin edici gibi bir çok özelliği vardır.

Böcek kovucu, anti-parazit ve antiseptik olarak da değerlendirilir.

Tagetes uçucu yağıbuhar damıtma işlemi ile yaprak, kök, sap ve çiçeklerden elde edilir. Bu yağın ana bileşenleri, osimen, tagetone ve valerik asit, limonendir.

Hoş bir kokulu bir yağdır bu nedenlearomaterapi de kullanılır. Bununla birlikte,  anti-parazitik ve antiseptik olarak da etkilidir. Bu özelliklere ek olarak, aşağıda anlatılan diğer tıbbi özelliklere de sahiptir.

Antibiyotik: Biyotik hayatını ilgilendiren şey anlamına gelir.Biyotik büyüme yaşayan hücrelerin veya daha üst yaşam formlarının büyümesi anlamına geliyor. İnsan vücudu ve patoloji bağlamında, biyotik büyüme bakteri büyümesini, mantar, protozoa veya parazitler insan vücudunda, diğer bir formu anlamına gelir. Bu nedenle, belli bir antibiyotik sayaçlar veya vücut içinde biyotik gelişimini inhibe eden bir madde anlamına gelmektedir. Tagetesesansiyel yağı bir antibiyotiktir. Bu, vücudun herhangi birbiyotik (solucanlar gibi bakteri, mantar, protozoa veya diğer parazitler büyümesini) izin vermez. Açık yaralar, ülserler, çürümüş yaralar ve hatta kangrende bile çok faydalı olduğu tespit edilmiştir. Bazı yerlerde, yaraları temizlemek ve  kurtçukların büyümesini engellemek için kullanılır.

Antimikrobiyal: Yukarıda yazıldığı gibi, Tagetes uçucu yağı vücutta ki mikropların gelişimini durdurur ve böylece enfeksiyonlara karşı korunma da kullanılır. Bu tür gıda zehirlenmesi,  kolera, septik, tetanos, tifüs, sıtma, deri hastalıkları ve dermatit gibi bakteriler, mantarlar ya da protozoa, neden olduğu bulaşıcı hastalıkların durumların da kullanılabilir.

Antiparaziter: Bu yağ örneğin sivrisinek, pire, bit, yatak böcek, ve diğerleri gibi, insan vücudu üzerinde en sinir bozucu ve zararlı parazitlerden kurtulma da oldukça etkilidir. Onları uzak tutar ve ısırık ve sokmalarında etkilerini nötralize eder.

Antiseptik: Septik denilen bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyon için başka bir adıdır StaphylococcusAureus . Bu çok tehlikeli ve hatta ölümcül bir hastalıktır. Basit görünümlü biryara  ilebaşlar ve birkaç saat içinde tüm vücudu içine çeker. Kolaylıkla yeni doğan bebekleri etkiler. Onun belirtileri kasılmalar, aşırı spazmları ve kas kasılmaları, kızarıklık ile şişme, bacaklarda hareketsizlik oluşur. Bu yağ bu bakteriler için öldürücü olan ve septikten kurtulmaya yardımcı olur.

Antispazmodik: Doğada gevşetici olan bu yağ vücutta spazmı rahatlatır ve kasılma öksürüklerde, ishal, kramplar, kasılmalar da rahatlama sağlatır.

Dezenfektan: Tagetes uçucu yağı, antimikrobiyal, anti-parazit ve antibiyotik özellikleri vücudu veya bir alanı dezenfekteetmekte çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Yutulduğun da veya dıştan uygulandığında, vücutta enfeksiyonları tedavileri eder. Bu aynı zamanda soğuk algınlığı, kabakulak, kızamık, suçiçeği, ve diğerleri gibi hava yoluyla bulaşan hastalıklardan korur.

Sedatif: İltihap, tahriş sindirim, sinir, boşaltım, ve nevrotik sistemlerin yanı sıra kasılmalar, ıstıraplar, anksiyete, stres, depresyon, öfke, diğer duygusal ve psikolojik hastalıklar da etkilidir.