TAHRİŞ OLMUŞ CİLDE NELER İYİ GELİR?

TAHRİŞ OLMUŞ CİLDE NELER İYİ GELİR?

Kişilerin ciltleri, birbirinden farklı sebeplerden dolayı tahriş olabilmektedir. Aniden hastalanma, aşırı kuru hava ve cilt tipine uygun olmayan ürünler ile bu gibi problemler meydana gelebilmektedir. Tahriş olmuş olan ciltlerde kızartma, kabartı ve kaşıntı gibi belirtiler söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişilerin ciltlerini kaşımaları ve bilinçsiz bir şekilde müdahale etmeleri, son derece yanlıştır.

Bir doktor kontrolünde gerekli ilaçların sürülebildiği gibi aynı zamanda birbirinden farklı doğal kürler ile tahriş olmuş ciltler iyileştirilebilmektedir. Tahriş olmuş cilde neler iyi gelir? Sorusuna karşılık olarak, ilk öncelikle doğal içerikli ürünler kullanılmalıdır. Piyasada çok sayıda kozmetik ürün bulunmakta olup, birçoğu hiçbir etkiye sahip olmamaktadır. Bu gibi tahrişler üzerine uygulanması halinde ise, sonuçları çok ciddi olabilmektedir.

Tahrişe Neden Olan Faktörler

Herhangi bir sebepten dolayı tahriş olmuş ciltlere, birbirinden farklı öneriler söz konusu olabilmektedir. Fakat bu gibi önerileri uygulamadan önce hangi sebepten dolayı tahrişin oluştuğunun bilinmesi gerekmektedir. Birçok kişinin birbirinden farklı besine alerjisi olabilmektedir. Alerji yapan besin gruplarının tüketilmesinin yanı sıra yine altın ya da farklı takılara olan alerjiler de ciltte tahrişe sebep olabilmektedir.

Doğa ile iç içe yaşayan kişilerde de sıklıkla tahriş gibi problemler söz konusu olabilmektedir. Birbirinden farklı bitkiler, içerisinde bulundurduğu belli başlı maddelerden dolayı kişilerin ciltlerinde tahriş gibi tahribatlara yol açabilmektedir. Yine hastalık sebebi ile içilen ilaçlar da, tahrişe neden olan faktörler arasında yer alabilmektedir. Güneş ışığına direkt olarak maruz kalmak ya da aşırı derecede terlemek, havanın aşırı kuru ve sıcak olması gibi çevresel faktörler de yine kişilerin ciltlerinde tahrişe yol açabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra özellikle de kadınların kullandıkları günlük cilt temizleme ürünleri ya da makyaj malzemeleri de, tahriş gibi problemleri meydana getirebilmektedir.

Tahriş Olmuş Ciltler İçin Öneriler

Tahriş olmuş olan ciltlerde, egzamaya benzer belirtiler söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple de cildin biran önce doğal yöntemler uygulanarak rahatlatılması son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Bu kapsamda ise öncelikli olarak doğal ve hakiki bir zeytinyağı kullanmak, oldukça etkili olabilmektedir.

Oluşan tahrişler, kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtilere sahip ise uygulanacak en doğal ve etkili çözümlerden birisi ise maden suyudur. Maden suyu içerisinde bulunan minerallerden dolayı cildin kaşıntısını hafifletirken kısa süre içerisinde kızarıklığını da başarılı bir şekilde alabilmektedir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra A ve E vitaminleri açısından son derece zengin olan domates de, yine tahriş olmuş ciltler için öneriler arasında yer almaktadır. Doğal ve taze olarak bulunan 2-3 domates kabukları soyularak, suyu çıkana kadar bir çatal yardımı ile ezilir. Yüz bölgesinde meydana gelen tahriş olmuş bölgelere birkaç gün düzenli olarak uygulanan domates, ciltte meydana gelen tahrişe son derece iyi gelmektedir.

Yüz bölgesinin yanı sıra birtakım sebeplerden dolayı ellerde de tahriş gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Deterjan, nemsizlik ve yaş gibi etkenlerden dolayı ellerde tahriş olabilmektedir. Böyle durumlarda, ellerin hangi sebepten dolayı tahriş olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Deterjan gibi kimyasal ürünlerden dolayı tahriş olması halinde, eldiven kullanılması etkili olabilmektedir. Bolca nemlendirmek ve doğal ürünler kullanmak, yalnızca eller için değil tüm vücudun tahriş olmaması için yapılabilecek önlemler arasında yer almaktadır. E vitamini, bu konuda oldukça etkili olmak ile birlikte nedeni belirlenemeyen tahrişlerde muhakkak bir doktora görünmek gerekmektedir. Böylelikle daha doğru ve etkili tedaviler söz konusu olabilmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir