TARÇIN YAĞI SABUNU TARÇINLI SABUN

TARÇIN YAĞI SABUNU TARÇINLI SABUN

TARÇIN YAĞI  SABUNU TARÇINLI SABUN

TARÇIN YAĞI  SABUNU VE FAYDALARI

Tarçın ve tarçın yağının faydaları çoktur. Tarçın  ticari ve ev yapımı sabunlar ve topikal tedavi olarak ticari ve ev yapımı cilt bakım ürünlerinde bulunur. Bun ilaçlar, gıdalar, parfümler, oda parfümleri, ağız parfümleri, haşere kovucularda da  bulunur. Bu doğal maddenin sağlık yararları ve kullanım alanı geniştir.

Tıbbi ve topik faydaları olan tarçın antibakteriyel, antifungal, antiviral, büzücü, anti-enflamatuar ve anti-mikrobiyal özellikleri içerir. Deri enfeksiyonları, solunum sorunları, kalp hastalıkları, beyin aktivitesini artırır, kirleri temizler, kan dolaşıma yardımcıdır, ağrılı kas ve eklem iltihabını azaltır, baş ağrıları giderir, kan şekerini kontrol etmenize yardımcı olur, kolon sağlığını geliştirir. Daha bir çok yararı olan tarçını sabun yapımında kullanmak kaçınılmazdır. Tarçın sabunu hem tarçın yağı ilavesiyle hemde tarçın yaprakları konularak oluşturulabilir.

Tarçın sabunu tipik olarak tarçın yaprağından yapılır.

Tarçının yanında hindistan cevizi, portakal karanfil gibi kendiliğinden koku veren baharatlarda  sabun yapımında kullanılabilir. Evde kendiniz yapabileceğiniz gibi satın da alabilirsiniz. Özellikle aromaterapide çok kullanılır, peeling özelliğinden de faydalanılır.

Aroma terapi açısından  tarçın sabunu sinirliliği azaltmak ve uyku hissetmeden dinç kalmak için kullanılır. Tarçın yaprağı uçucu yağında olan antiseptik özellikler tarçın sabunu için de kabul edilir. Saf tarçın yağı sabunu özellikle antiseptik antibakteriyel  kullanım açısından uygundur. Tarçın yağının sabun içerisindeki oranına göre de bu antibakteriyellik artar. Gerçekten antibakteriyel sabun isteyenler tarçın yağlı sabunu tercih etmeliler, özellikle bir konuda cilt hastalığı olanlar bu sabunu kullanmalılar. Deri gözeneklerinden mikropları siler, mikro dolaşımı arttırarak hücre yenilenmesini teşvik eder.

Cilde Faydaları

Tarçın sabununu kullandığınızda  cildinizi uyararak cildinizde bir sıcaklaşma hissedersiniz.Tarçın aynı zamanda anti-fungaldır.Tarçın uygulanan bölgeye kan akışını hızlandırdığı ve anti-bakteriyel antifungal antiseptik özelliğinden dolayı akne, egzama ve diğer cilt hastalıklarında kullanılabilir.

Tarçın sabununun bir diğer kullanım alanı traş sabunu olarak kullanılmasıdır .Bu uçucu yağı sabununu yüzde cildi uyararak karıncalanma hissini arttırır. Daha kolay traş olmak ve bıyıkların çıkış açısını değiştirmek için kullanıldığı da ifade edilmektedir.

Tarçın sabunu ciltteki lekeleri yok etmeye yardımcı olur. Ayrıca tarçın cilt zeminindeki pul pul dökülmeyi ölü deriyi kaldırarak cildi yumuşatır ve peeling yapar. Tarçın sabununa tarçın yaprakları eklemek içerisindeki antibakteriyel özelliği de arttırır.

Tarçın yapraklarından çok fazla kulanılması da cilt için tahriş yapabilir, doğal sabun yapmak için önceden denenmiş ve uygulanmış sabun tariflerini tercih edin. Tarçın veya tarçın yağı, ev yapımı sabun yapmak için kullanılabilir, ancak çok dikkatli kullanılması gerekir! Tarçın veya tarçın yağı cildi çok hassas yapabilir. Bu olumsuz cilt tahrişlerine veya alerjilere neden olabilir. Özellikle hassas bölgelerde veya yüz, cilt üzerinde direkt olarak asla kullanılmamalıdır. Çok küçük bir miktar seyreltilmiş hali mükemmeldir, sağlıklı cilt bakımını teşvik etmek için diğer sabun yapımında kullanılan yağlarla harmanlanmış olmalıdır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir