Temel Cilt Bakımında Dikkat Edilecekler

Temel Cilt Bakımında Dikkat Edilecekler

Temel Cilt Bakımında Dikkat Edilecekler

temel cilt bakımı ve dikkat edilecek noktalar

Yoğun cilt bakımı için zamanınız yok mu?Cilt bakım temelleri ile kendinizi şımartın. İyi bir cilt bakımı ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri, doğal yaşlanma sürecini geciktirmek ve çeşitli cilt problemleri önlemeye yardımcı olur. Bu beş akıllıca ipuçları ile başlayın.

1.. Güneşten kendinizi koruyun

Cildinize dikkat çekmek için en önemli yollarından biri güneşten korumaktır. Güneşe bir ömür boyu kırışıklık, yaşlılık lekeleri ve diğer cilt sorunlarına neden olabilir  hem de cilt kanseri riskini artırır.

En eksiksiz güneşten korunma için:

  • Güneş kremi kullanın Eğer yüzüyorsanız veyaaşırı  terleme varsa daha sık  sürün, ​​dışarıda olduğunuzda en az 15 SPF  geniş spektrumlu bir güneş koruyucu kullanın, güneş kremini her iki saatte bir yeniden uygulayın.
  • Gölge aramak. güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu 10:00-16:00 saatler arası güneşten kaçının.
  • Koruyucu giysiler giyin. sıkı dokunmuş uzun kollu gömlek, uzun pantolon ve geniş kenarlı şapkalar ile cildinizi örtün.Özellikle ultraviyole ışınlarını engellemek için tasarlanmış kıyafetleri tercih edin.

    2.Sigara içmeyin

Sigara cildinizin yaşlı görünmesini sağlar ve kırışıklıklara katkıda bulunmaktadır. Sigara kan akışını azaltır, cildin en dış tabakalarında minik kan damarlarını daraltır.  Sigara kolajen ve elastine zarar verirbunlar cildinizin gücünü ve elastikiyetini veren liflerdir. Buna ek olarak, sigara içerken yaptığınız tekrarlayan yüz ifadeleri kırışıklık oluşturur.Eğer sigara içiyorsanız, cildinizi korumanın en iyi yolu onu bırakmaktır. Sigarayı bırakmada size yardımcı ipuçları  vermesiya da tedavi için doktorunuza danışın.

 3.Cildinize nazikçe davranın

Günlük temizlik ve tıraş cildinizde bir tahrişe yol açabilir. Bunu nazik olarak yapmak için:

  • Banyo zamanını sınırlayın. Sıcak su ve uzun duş veya banyo cildinizin yağlarını kaldırır. Banyo veya duş sürenizi sınırlayın ve ılık sukullanın .
  • Güçlü sabunlardan kaçının. Güçlü sabunlar ve deterjanlar cildinizin yağ tabakasını bozabilir. Bunun yerine, hafif temizleyiciler seçin.
  • Dikkatlice tıraş yapmak için. Cildinizi, tıraş öncesi, tıraş kremi, losyon veya jel uygulayın. Yakın tıraş için, temiz, keskin jilet kullanın.
  • Kurulayın. bazı zamanlar nem cildinizde kalır, böylece yıkama veya banyo sonrasında hafifçe havlu ile cildinizi kurulayın.
  • Kuru cildi nemlendirmek. cildiniz kuru ise, cilt tipinize uygun bir nemlendirici kullanın. Günlük kullanım için, SPF içeren bir nemlendirici düşünün.

4. Sağlıklı beslenin

Sağlıklı bir diyet  iyi hissetmenize yardımcı olabilir.Meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız protein yiyin. Diyet ve akne arasında ilişki net değildir ama bazı araştırmalar, C vitamini ve sağlıklı yağlar düşük ve işlenmiş veya rafine karbonhidratlar açısından zengin bir diyet daha genç görünümlü bir cilt  içinteşvik edicidir.

5.. Stresi yönetin

Kontrolsüz stres ve ağır yaşam tarzı ruhunuza yüklendiği gibi dolaylı yoldan iç yapınıza da yüklenir. Hormonal işleyişi değiştirir ve strese bağlı maddelerin üretimini arttırır böylelikle hızlı bir yaşlanma kaçınılmazdır. Bu yüzden mümkün olduğunca stresten kaçının.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir