TIRNAK BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Cilt Bakım

TIRNAK BAKIMININ PÜF NOKTALARI

Bakımlı bir görünüme sahip olmak, düşünülenden çok daha detay gerektiren bir durumdur. Kişilerin vücutlarının her bir bölümüne büyük bir özen göstermesi, bakımlı görünümlerinin yanı sıra aynı zamanda sağlıkları açısından da oldukça önemlidir. Bu sebeple de düzenli olarak vücut bakımının yapılması ve bu esnada vücudun her bir bölümüne özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu konuda piyasada da çok sayıda marka tarafından birbirinden farklı ve çeşitli kategorilerde ürün bulunmaktadır. Bu ürünlere oldukça kolay bir şekilde erişebilen kişiler, istek ve ihtiyaçlarını da son derece kolay bir şekilde karşılayabilme imkânına sahip olabilmektedir.

bakımlı-tırnak-önemi

 

Tırnaklar, kişiler tarafından çok üstünde durulmasa da çok büyük bir öneme sahip olan bölgelerdir. El ve ayak tırnaklarının bakımlı olması, genellikle kadınlar için önemli olan bir konu olmaktadır. Bu sebeple de kadınlar manikür ve pedikürlerinin yanı sıra düzenli olarak bakımlarını da yaptırmayı tercih etmektedir.

evde-tırnak-bakımı

 

Tırnak bakımının püf noktaları, kişilerin tırnak bakımlarının çok daha doğru ve etkili yapabilmelerine de olanak tanımaktadır. Fakat bu noktada kişilerin tırnak yapılarını iyi şekilde bilmeleri ve bu sayede tırnak yapılarına uygun olan ürünlerini kullanmaları gerekmektedir.

Tırnaklarda yaşanan en büyük problemlerden birisi de, tırnak kırılması olmaktadır. Sürekli olarak kırılan tırnaklar için kişiler tırnak güçlendirici ürünleri kullanmaları son derece büyük bir önem arz etmektedir. Tırnak kırılmalarına karşı alınacak önlemler ise şu şekilde olabilmektedir:

tırnak-bakımında-nemlendirmenin-önemi

 

  • Tırnak koruyucu ürünler. Bu gibi ürünlerde herhangi bir renk pigmenti bulunmamaktadır. Şeffaf bir yapıya sahip olması sebebi ile son derece kolay bir şekilde kullanılabilmektedir.
  • Gün içerisinde sürülen ojelerin, gün sonunda çıkarılması ve böylelikle tırnakların hava alması sağlanmalıdır. Sürülen ojelerin maksimum 2 gün tırnakta kalması, tırnakların kırılmasını önlemek amacı ile son derece önemli olmaktadır.
  • Tırnaklar için kişilerin kullanabileceği birbirinden farklı vitaminler bulunabilmektedir. Bu konuda B vitamini içeren Biyotin, son derece etkili olabilmektedir. Günümüzde birçok eczanede bu gibi vitaminler oldukça kolay bir şekilde bulunabilmektedir. Fakat kişilerin bu konuda muhakkak bir doktora başvurması ve hangi miktarlarda alması gerektiğine bir uzman eşliğinde karar vermesi gerekmektedir.

güzel-tırnakların-önemi

 

Tırnak Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Tırnakların yapısına ve türüne göre, kişiler tarafından farklı bakım kürleri ve rutinleri uygulanmalıdır. Bu sebeple de kişilerin muhakkak tırnak yapılarını bilmesi gerekmektedir. Genel olarak yapılması gereken tırnak bakım rutini nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabı ise şöyledir;

  • Gün sonunda ojeler muhakkak çıkarılmalıdır.
  • Tırnak bakım rutini esnasında, kadınların tırnaklarına doğru teknikler ile törpü yapması gerekmektedir. İleri geri hareketler ile yapılan törpüleme işlemleri, tırnaklara birtakım zararlar verebilmektedir. Bu sebeple tek bir yöne doğru yavaş hareketler ile tırnaklar törpülenmelidir.

tırnak-bakımı-nasıl-yapılır

 

  • Tırnakların her birine büyük bir titizlik ile nemlendirici uygulanmalıdır.
  • Tırnaklarda soyulma ya da sıklıkla kırılma gibi durumlar söz konusu ise, şeffaf yapıda olan tırnak güçlendirici ürünler kullanılmalıdır. Bu işlemden sonra da tırnakların nemlendirilmesi oldukça önemli olabilmektedir.

Tırnak bakımı rutini kapsamında, belirtilen aşamalar düzenli periyotlar halinde yapılmalı ve kişilerin bu konuda sabırlı olmaları da gerekmektedir. Tırnak bakımı konusunda, günümüzde birçok kuaför ve güzellik merkezinde de birbirinden farklı işlemler uygulanabilmektedir. Böylelikle kişiler çok daha profesyonel kişiler yardımı ile el ve ayak tırnaklarının bakımını yaptırabilme imkânına sahip olabilmektedir. Tırnaklarda yaşanan en büyük problemlerden bir diğeri ise, tırnak mantarıdır. Renk değişimi, tırnak kalınlaşması ve tırnak kırılması gibi belirtilere sahip olan bu problem, müdahale edilmemesi durumunda kendiliğinden geçmemektedir.

 

tırnak-mantarı-nedir

Bu sebeple de kişilerin tırnak mantarı gibi bir durum ile karşı karşıya kalması halinde, muhakkak bir doktora görünmesi gerekmektedir. Doktor tarafından uygulanan tedavi boyunca da herhangi bir şekilde oje ya da kimyasal ürünün uygulanmaması son derece önemli olabilmektedir.

Günümüz koşullarında, hemen her kadın kendi zevkine hitap eden ojeleri büyük bir sıklık ile kullanmaya devam etmektedir. Ojelerin hemen hepsinde bulunan kimyasallar da, kişilerin tırnaklarına ciddi derecede zararlar verebilmektedir. Bu sebeple de oje kullanımının minimuma indirilmesi, tırnak bakımı konusunda son derece büyük bir önem teşkil etmektedir.