Tonik Çeşitleri Farklı Cilt Tipleri İçin Tonikler

Cilt Bakım

Tonik Çeşitleri Farklı Cilt Tipleri İçin Tonikler

tonik çeşitleri

Farklı Cilt Tipleri için tonikler

Yağlı ya da Leke-Eğilimli Ciltler için Tonikler: Eğer yağlı veya lekeye eğilimli bir cilde sahipseniz, tonik alışveriş yaparken özellikle dikkatli olmak gerekir. Neredeyse istisnasız, bu cilt tipleri ve endişeleri için özel olduğunu iddia eden tonikler vardır. Neden bir sorun vardır? Yağlı, leke eğilimli ciltler için en iyi tonikler bile cildinizin iyileşme sürecini etkiler, leke yapar ve şaşırtıcı biçimde sebum üretimini teşvik eder  (örneğin alkol, hamamelis, ya da mentol gibi) tahriş edici içerdiğinden dolayı gözenekler genişler. Yağlı, leke eğilimli cilt üzerinde yanlış toniği kullanarak yağlı cilt ile daha fazla yağ, genel kızarıklık ve daha uzun ömürlü kırmızı işaretler ve muhtemelen bir kuru, pul pulbir  bir yüzeyine sahip olursunuz.

Yağlı veya leke eğilimli ciltler için en iyi tonikler onarımda cildin yüzeyini onarır kızarıklıkları önlediği gibisebum üretimini de dengede tutar, hücre iletişimini sağlayarak da cilt tonunu düzenler. Bazı cilt tipleri için, özellikle yaz aylarında veya sıcak iklimlerde, iyi formüle edilmiş toniksadece nemlendirerek yağlı cildin ihtiyacını verir.

Kuru veya Hassas Ciltler için Tonikler: kuru veya hassas cilde sahip olanlar, genellikle toniğin kurutma sorunu yüzünden tonikten uzak dururlar. Sonuçta, son şey, kuru, hassas cilt içinkurutucu veya cildi kırmızımsı yaparak tahriş edilmiş hale getirmektir! Ama kuru veya hassas ciltler için uygun tonik bularak farklı bir dünya yaratabilirsiniz. Daha az kızarıklık, daha az dökülmeyi sağlar ve cildinizi rahatlatır

 

Karma Ciltler için Tonerler: cildinizin alın, burun , çene , yanak ve çene bölgesi yağlı diğer bölgeler kuru ya da normal ise karma cilde sahipsiniz demektir. Karma ciltler üzerinde yanlış tonik kullanarak kuru alanları abartmak ve (lekeleri varsa, bu iki kat doğrudur) yağlı alanları ise  dahayağlı hale getirecektir.

Çözüm nedir? Eğer cildi daha normal tek bir hale getirecekseniz alkol içermeyen tonikler kullanmalısınız, bu nedenle daha az kuruluk ve azaltılmış yağlılık görürsünüz. Tam bir cilt bakımının rutin bir parçası olarak devam eden kullanımı ile aynı zamanda genişlemiş gözeneklerden de kurtulursunuz.

Her cilt tipi için çok sayıda piyasa da tonik bulunmaktadır, çoğu yararlı gelmekle birlikte uzun süre kullanımlarında içerisindeki kimyasal bileşenler sayesinde ciltte duyarlılık oluşturabilmektedir. İster yağlı ister kuru olsun bu etkiler sadece hassas ciltlere özel değildir. Her cilt tipi için organik sertifika almış içerisinde katkı maddesi bulunmayan ürünleri tercih ederek hem cildin tahribatını önlemiş hem de kimyasallardan kaynaklanan  yaşlanmanın ve doku yıkımının önüne geçmiş olursunuz.

Tonik seçiminde öncelikle dermologunuzadanışın,eğer tıbbi bir probleminiz varsa onun size tavsiye edeceği dermo kozmetik ürünleri tercih edin. Diğer türlü kullandığınız her malzeme durumu kötüleştirecektir.