TONİK NEDİR?

TONİK NEDİR?

TONİK NEDİR?

Kadınların saçlarının yanı sıra önem verdikleri diğer konulardan biri de cilt güzellikleri olmaktadır. Her insan cildinin temiz, bakımlı ve ışıltılı gözükmesini istemektedir. Bu yüzden cilt bakımına pek çok işlem yapılmakta ve para harcanmaktadır. Ancak kişiler para harcamadan da evde bulunan ürün ya da doğal yağlar veya doğal bitkiler ile doğal cilt bakımı yapabilmektedir. Kişilerin daha güzel gözükmesi için özellikle kadınlar makyaj yapmadan, gereken kremleri sürmeden dışarı çıkmamaktadır. Bu gibi durumlarda tonik kullanımı da aslında önemli bir ayrıntı tonik-kullanimiolmaktadır. Cilt bakımı aslında çok basit gözükse de, her cilt yapısı kendi içerisinde farklı olmakta ve dış etkenlerden dolayı oldukça zarar görebilmektedir. Cilt konusunda ilk olarak yapılması gereken cildin temiz olmasından geçmektedir. Cilt ne kadar temiz olursa, bakım konusu da o kadar kolaylaşmaktadır. Cildin temiz olabilmesi için tonik kullanımı büyük yarar sağlamaktadır.

Tonik Ne İşe Yarar?

 1. Cilt temizlendikten sonra bir pamuk yardımı ile cilde uygulanan tonik, ciltte yer alan yağın alınmasında ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmaktadır. Küçültülen gözenekler sonucunda, gözeneklerin içerisinde yer alan siyah nokta ve sivilce oluşumu da engellenmektedir.
 2. Cilt doğal yapısı bakımından asidik özelliğe sahip olup, pH dengesi 5 ile 6 arasında olmaktadır. Cilt sabun ya da başka bir ürün ile yıkandığında pH dengesi değişmektedir. Bu dengeyi yeniden sağlayabicilt-bakiminda-toniklmek ve koruyabilmek için cilt gereğinden fazla yağ salgılamakta ve cilt görünümü yağlı olmaktadır. Bu da kirli ve hiç temizlenmemiş bir cilt gibi durmaktadır. Bu yüzden tonik kullanılmakta ve pH dengesi yeniden kazandırılmaktadır.
 3. Tonik kullanımı sonrasında ilk maddede yazıldığı gibi gözenekler küçültülmektedir. Gözeneklerin
  küçültülmesi ve hücrelerin daraltılması sonrasında ciltte oluşabilecek pisliklerden ve mikroplardan korunmaya yarayan bir koruma tabakası oluşturulmaktadır.
 4. Ciltte ki yağı alan tonik bazen kişilerin sorun yaşamasına neden olmaktadır. Bu da genel olarak kuru cilde sahip kişilerin yaşadığı bir sorun olmaktadır. Cilt zaten kuru olduğu için, tonik kullanımı sonrasında daha da kuru gözükmektedir. Bu yüzden kişilerin cilt tipini bilerek, kuru ciltler için nemlendirme özelliği olan toniklerin kullanılması gerekmektedir.tonik-kullanimi-sonrasinda-cilt
 5. Kuru cilde sahip kişilerin nasıl nemlendirme özelliğine sahip tonikleri kullanması gerekiyor ise, yağlı cilt yapısına sahip kişilerin de kendi ciltlerine uygun toniği alıp kullanması gerekmektedir.
 6. Tonik içerisinde glikolik ve diğer alfa hidroksi asitleri barındırmaktadır. Her tonikte yer almasa da, tonik çeşitlerinden biri de bu olmaktadır. Bu asitleri barındıran tonikler, ciltte batık oluşumunu düzenli bir şekilde kullanıldığında önlemektedir.
 7. Kişilerin hem sağlığını hem de cilt görüşünü olumsuz bir şekilde etkileyen pek çok neden olmaktadır.
  Bunlardan başlıcalar ise sigara, hava kirliliği ya da diğer kimyasal ürünler gibi nedenlerden geçmektedir. Bunu önlemek için ise tonik kullanılması gerekmektedir. Toniğin kullanılması sonucunda cilt daha parlak ve sağlıklı gözükmektedir. Düzenli kullanım sonrasında ise ciltte oluşabilecek her türlü sorunda engellenmektedir.
 8. Ciltte sivilceye benzer ama sivilceden daha farklı olan bir de akne sorunu olmaktadır. Akne eğer engellenmez ya da sürekli oynanır ise ciltte lekesi kalmaktadır. Ayrıca akne sorunu olan kişilerin cildi daha yağlı, dengesiz tonik-nedirve donuk gözükmektedir. Tonik kullanımı ciltteki fazla yağın arındırılmasında ve ölü derinin atılmasında etkili olmaktadır. Akne sorunu yaşayan kişilerin tonik kullanımı sonrasında ise, ciltte oluşan kızarıklar azalmakta, hali hazırda çıkan akneler engellenmekte ve leke oluşumu önlenmektedir.
 9. Toniğin kullanımı sonrasında cilt sıkılaşmakta ve daha pürüzsüz gözükmektedir.
 10. Tonik kullandıktan sonra cilt yenilenmekte ve normal dengesini kazanmaktadır. Bu yüzden toniğin ardından kullanılacak ürün kendini daha çok göstermekte ve cilt kullanılan ürünü daha iyi emmektedir.
 11. Cilt genel olarak musluk suyu ile yıkanmaktadır. Musluk suyunun içerisinde pek çok mikrop ve bakteri bulunmaktadır. Tonik kullanımı bu tarz mikrop ve bakterileri ciltten arındırmak ve korumak için de iyi bir yöntem olmaktadır.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir