ÜZÜMÜN CİLDE FAYDALARI

Cilt Bakım

ÜZÜMÜN CİLDE FAYDALARI

Özellikle yaz aylarında herkesin severek tükettiği meyvelerden biri olan üzümün cilde faydaları da bulunmaktadır. Pek çok kişi tarafından cilde olan faydaları bilinmese de kişiler için yararları çok fazla olmaktadır. Üzüm tek başına değil; üzüm çekirdeği, üzüm yaprağı ya da üzüm çekirdeği yağı ile de hem cilt bakımında hem de sağlık açısından yüzyıllardan beri kullanılmaktadır. Genel olarak güneşin zararlı ışınlarından koruzum-cekirdegi-yagiumak ile birlikte, ciltte meydana gelen lekelerin tedavisinde ve cildin görünümünü güzelleştirme de etkileri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra asma yaprakları da ciltte oluşan iltihaplanma ve ağrılarda geleneksel olarak doğal ağrı kesici olarak bilinmektedir. Üzümün cilde faydaları hem üzümü tüketerek hem yukarıda da söylediğimiz gibi yağını ya da çekirdeğini cilde uygulayarak sağlanabilmektedir.

Üzümün Cilt Bakımında Etkileri

  1. Vücutta yer alan anti oksidan vücuda zarar verebilecek zararlı moleküllerin oluşumunu ve yapacaklarını önlemektedir. Bu moleküller sadece vücuda değil, aynı zamanda cilde de zararlı olmaktadır. Bu yüzden kullanılacak üzüm çekirdeği yağı anti oksidan bakımından zengin olup, hem vücudu hem de cildi oluşabilecek bütün zararlı moleküllere karşı korumaktadır. Üzüm çekirdeği içerisinde uzum-ile-cilt-bakimiOPC adı verilen bir bileşen bulunmakta ve bu bileşen; C vitamininden 20 kat, E vitamininden de 50 kat daha güçlü bir anti oksidan çeşidi olmaktadır.
  2. Yurt dışında uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmaya göre; üzüm çekirdeği yağının cildi güneş ışınlarından
    koruduğunu söylemiştir. Güneş ışınlarının zararlı olmasından dolayı cilt rengini değiştirmekte ve kırışıklıklar oluşmaktadır. Üzüm çekirdeği yağı da bu durumların hepsini kontrol altına almaktadır. Üzümün cilde faydalarından biri de kolajen üretimini tetiklemekte, buna bağlı olarak da cildin daha sıkı kalmasına ve pürüzsüz gözükmesine yardımcı olmaktadır.
  3. Üzüm çekirdeği içerisinde yer alan anti oksidan sadece güneşe karşı cildi korumamaktadır. Bir diğer faydası da citte meydana gelen yaraların iyileşmesini hızlandırmaktadır. Uzmanların yaptıkları bir araştırma da, hayvanların vücudunda ki yaralara üzüm çekirdeği yağı uygulanmış ve normuzum-cekirdegi-yaginin-faydalariale oran ile daha kısa sürede yaraların iyileştiğini gözlemlemişlerdir.
  4. Yüz ve diğer deri bölgelerinde meydana gelen, nedeni güneş ışınları, hormonsal değişiklikler ya da cilt üzerine
    uygulanan yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı sonrasında ciltte oluşan kahverengi lekelerin tedavisinde de üzüm çekirdeği yağı kullanılmaktadır. Düzenli bir şekilde kullanılan üzüm çekirdeği yağı, en az 6 ay sonra ciltte oluşan lekelerin görünümü ciddi bir oranda azaltabilmektedir.

Üzümün Sağlığı Etkileri

  1. Vücutta oluşan kolesterolün düşürülmesinde üzüm çekirdeği yağının büyük etkisi olmaktadır.
  2. Anti oksidan bakımından zengin olan üzüm çekirdeği yağı, vücutta yer alan damarları koruyarak tansiyona uzum-cekirdegi-yaginin-cilde-etkileribağlı olarak zarar görmüş damarlar nedeni ile daha da artmasını engellemektedir. Bunların yanı sıra; basur tedavisi, diyabet sorunu gibi hastalıkların da tedavisinde üzüm çekirdeği yağı kullanılabilmektedir. Ancak bu hastalıkların tedavisinde üzüm çekirdeği yağı kullanmadan önce mutlaka bir uzman ile görüşerek, kullanım dozu ya da kullanma izni gibi durumların kesinleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdir de daha ciddi hastalıklar meydana gelmektedir.