Vetiver Esansiyel Yağının Sağlığa Yararları

Vetiver Esansiyel Yağının Sağlığa Yararları

Vetiver Esansiyel Yağının Sağlığa Yararları

Anti-inflamatuar, antiseptik, afrodizyak,  yatıştırıcı, sakinleştirici, tonik madde gibi özellikleri vardır.

Vetiverinin botanik adı Vetiveria Zizanoides veya Andropogon Muricatus dur. Bu yağın beden ve zihin üzerinde bir soğutma etkisi vardır, çok hoş, hafif, dünyevi  misk kokusu vardır. Hindistan cevizi saplarıyla beraber böcek kovucu olarak çatılara kapı girişlerine asılmaktadır.

Vetiver uçucu yağıkökleri ve ana bileşenlerinin buhar distilasyonu yoluyla, alfa vetivone, benzoik asit, p vetivone, furfurol, vetiverol, vetivene ve vetivenylvetivenate olarak elde edilir. Bu uçucu yağ, vücut için parfüm, oda spreyleri ve soğutucu içeren parfüm endüstrisinde, hem de kozmetik, sabunlar, yağlar ve içecekler, sorbeler ve gıda maddelerinde, bir tatlandırıcı olarak da yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Bir çok sağlık yararı olan yağımızı tanıyalım:

Vetiver esansiyel yağının faydaları

Bu uçucu bitki yağı aromaterapi de çok popüler olarak kullanılmaktadır. Aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanan bir çok tıbbi de özelliklere sahiptir.

Anti-inflamatuar özellikleri: Bu uçucu yağın yatıştırıcı özellikleri oldukça etkilidir. Yatıştırıcı ve soğutma etkileri ve inflamasyon özelliği vardır. Bu, her iki özelliği dolaşım ve sinir sisteminde iltihaplanma da rahatlama sağlatır.

Antiseptik Özellikleri: Tropik ülkelerde, mikropların ve bakterilerin sıcak ve nemli bölgelerde üremesini engellemek için bu yağ kullanılır. Yarlar da oluşan sıcaklık ve nemli aşırı derece de artmış olan bakterilerin üremesini durdurur. Bu yağ yaralara haricen uygulamaveya sepsis yaraların yanı sıra iç organları korumak amacıyla ağızdan alınması da tamamen güvenlidir.

Afrodizyak: Tatlandırıcı madde olarak sorbeler ve içeceklere karıştırılan bu yağın, afrodizyak etkisi de vardır. Ayrıca libidoyu artırır ve cinsel  duyguları uyandırır.  Cinsel soğukluk, libido eksikliği ve iktidarsızlık gibi pek çok cinsel hastalıkları için bir çaredir.

DERİ :Ayrıca ölü ve renksiz dokuların yerine düzgün bir görünüm elde etmenize yardımcı olur etkilenen yerlerde yeni dokuların büyümesini destekler.Lekeler ve yanıklardan sonra da hamile kadınlar, şişmanların çatlakları için de oldukça yararlıdır.

Tonik:  Vücudun her sistemi, yani sindirim, solunum, dolaşım, boşaltım, bağışıklık, endokrin ve sinir sistemleri.  metabolik sistemi bir arada tutan vücudu gençleştirir, kuvvet verir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Ayrıca sinirlerin yatıştırılmasında da etkilidir.

Yaraya: Uçucu bitki yağı bu özelliği sayesin de mikropların büyümesini inhibeeder enfeksiyonlardan uzak tutarak aynı zamanda yaralı yerler de yeni dokuların büyümesini teşvik etmek ve yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Son olarak, aynı zamanda, lökosit ve platelet birikmesini teşvik etmektedir.

Diğer Faydaları

Vetiver uçucu yağ romatizma, artrit, gut, kas ağrıları, kuruluk ve cilt çatlamaların da oldukça etkilidir.

Bu esansiyel yağın tahriş edici bir özelliği yoktur. En hassas cilde sahip kişiler bile gönül rahatlığıyla bu yağı kullanabilir. Kullanmadan önce yağa karşı duyarlılığınızın olup olmadığını öğrenmek için bileğinizin iç kısmına yama testi yapabilirsiniz.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir