YAĞLARIN ORGANİK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Şifalı Bitkiler

yaglarin-organik-oldugunu-nasil-anlarizYAĞLARIN ORGANİK OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Organik ürün nedir? Doğal ürün nedir? Farkları nelerdir?
Organik ürün farklı doğal ürün farklıdır. Organik ürün içeriği tamamen organik maddelerden oluşturulmuş üründür. Doğal ürün ise içeriğin de doğal özlerin olduğu karışım ürünlerdir. Yağların organik olup olmadığını ürünün ambalajın da ki logoları araştırmalıyız.

Sertifikalı organik ürünler de organik tarım türk cumhuriyeti logosu ve uluslararası kontrol ve sertifikasyon kuruluşu logosu olmak zorundadır.

Bitkisel yağların organik olduğunu nasıl anlarız?

Bunların yanın da organik yağların kilolarca ürünlerden çok az miktarlar da elde edilmesiyle yapıldığını dikkate alarak çok ucuz satılan yağların organik olamayacağını bilmelisiniz. Aldığınız yağlarda kesinlikle yapım ve son kullanma tarihi olmalıdır. Ambalajın üzerin de hem latince hem İngilizce isimleri olmalıdır. Etken madde içeriği belli olmalı aynı zamana yağın bitkinin hangi bölgesinden elde edildiğine dair bilgi olmalıdır.

yaglarin-organik-oldugunu-anlamak-icin

Organik uçucu yağların doğal olup olmadığını nasıl anlarız? : Yağların organik olduğunu anlamak için yapacağımız ilk şey nedir? Alacağınız yağ eğer uçucu bir yağsa bir kağıdın üzerine aldığınız yağı damlatın 15 dakika bekleyin eğer kağıtta iz kaldıysa kullandığınız yağ organik değildir. Organik uçucu yağlar iz bırakmaz.

Açık satılan ürünleri kesinlikle almayınız. Aldığınız yağın ambalajın da ürünün markası, menşei, botanik sınıflandırılması yazılı olmalıdır. Aldığınız yağların güvenilir markalar olduğuna dikkat etmelisiniz. Aldığınız yağın camının karartılmış cam olduğuna dikkat edin.

Son kullanma tarihi silinmiş ya da eksik olan yağları almayınız. Aldığınız yağın içerisin de o bitkinin esansının olmadığına dikkat ediniz. En önemlisi aldığınız yağı kullanım amacına uyarak uygun bir şekil de kullanınız.