Yağlı Ciltler İçin Doğal Maskeler

Cilt Bakım

YAĞLI CİLTLER İÇİN DOĞAL MASKELER

Kişilerin kendilerine has cilt tipleri olup, bu cilt tiplerinin de kendilerine has sorunları olmaktadır. Bu cilt tiplerinden kişileri en çok zor duruma düşürecek olanı ise yağlı cilt tipleri olmaktadır. Yağlı ciltler ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, belirli bir süre sonra tekrardan en başta ki gibi yağlanmaktadır. Aslında cildin fazladan yağ salgılaması gibi oluşacağı gibi genetik olarak da görülmektedir. Bunun yanı sıra pek çok kişide sadece T bölgesinin de yağlı olduğu gözlenmektedir. Yağlı cilt tiplerinde uygulanacak pek çok yöntem olsa da yağlı ciltler için doğal maskeler düzenli kullanım sonucunda kişileri uzun bir süre rahatlatmaktadır. Bu da cildin yenilenmesine ve ferahlamasına
neden olmaktadır.

Yağlı ciltler de genel olarak siyah nokta ve sivilce oluşumu kişileri rahatsız eden durumlar arasında ilk sırada olmaktadır. Bu yüzden gözeneklerin iyi temizlenmesi ve sıkıştırılması, yağlı ciltler için doğal maskeler içerisinde genel olarak izlenecek ilk yöntem olarak bilinmektedir. Sıkılaşmış ve temizlenmiş gözenekler, cildin yağlanmasını geciktirdiği gibi siyah nokta ve sivilce oluşumunu da geciktirmektedir.

Doğal Karışımlar & Maske Tarifleri

  1. Çilek Maskesi: 5 adet orta boy çilek bir kap içerisinde iyice ezilmeli ya da rende ile suyu çıkarılmalıdır. Üzerine 1,5 yemek kaşığı yağsız yoğurt konularak pürüzsüz bir şekil alana kadar karıştırılmalıdır. Cilt temizlendikten sonra elde edilen karışım sürülmeli ve 15 dakika boyunca beklenmelidir. Süre bittikten sonra soğuk su ile ciltten arındırılması yeterli olmaktadır.
  2. Salatalık Maskesi: 1 adet orta boy bir salatalık kabukları soyulmadan doğranmalı, üzerine 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı yulaf ile miksere atılmalıdır. Karıştırılıp, ezilen karışımı cilde sürmeli ve 5 ile 10 dakika arasında ciltte bekletmek gerekmektedir. 10 dakikanın sonunda ılık su ile durulayın. Salatalık, ciltte biriken fazla yağı almakta ve gözeneklerin küçülmesine yardımcı olmaktadır.
  3. Bal Maskesi: Orta boylarda bir elma kabukları soyularak ve çekirdekleri çıkartılarak mikserin içerine konulmalı ve pürüzsüz kalana kadar karıştırılmalıdır. Elde edilen elmanın üzerine 2 yemek kaşığı bal
    konularak iyice karıştırılmalı ve kıvama gelince temizlenmiş cilde sürülmelidir. 15 dakika bekleyin ve sonrasında cildinizi temizleyin. Bal, gözeneklerin temizlenmesinde büyük rol oynayan doğal besinlerden biri olmaktadır.
  4. Yumurta Maskesi: Yumurtanın sarısı ayrı bir kenara konulmalı ve beyazı cam bir kasenin içerisine dökülmelidir. Yumurta akı, köpürene kadar karıştırılmalı ve sonrasında içerisine hiçbir şey konulmadan cilde sürülmelidir. 5 ile 10 dakika arasında ciltte bekletilmeli ve daha sonrasında soğuk su ile iyice durulanması gerekmektedir. Yumurtanın içerisinde pek çok mineral ve vitamin bulunmaktadır. Bu sayede yumurta cildin ihtiyacı olan mineral ve vitaminin hepsini karşılayacak
    durumda olmaktadır. Bu yüzden yumurta hem tek başına hem de diğer pek çok doğal ürün ile birlikte yağlı ciltler için doğal maskeler arasında yer almaktadır.

Yağlı Ciltler İçin Doğal Maskeler

Herkesin ciltleri tipleri farklılık göstermektedir. Kimi ciltler kuru için kimi ciltteler ise yağlı olmaktadır. Bu durum çoğu insan için bu durumu sorun haline gelmiştir. Şimdi size bu durum için doğal maskeler tarifini vereceğiz. Bunun yanında Garlex ürünleri de kullanabilirsiniz. Yağlı cilt maskeleri, cildinizdeki pul olan bölgeleri temizleyecek, fazla yağı emecek, siyah nokta problemini ortadan kaldıracak ve sivilce ve lekeleri kaybedecektir. Bu maskelerden tam etkiyi alabilmek için haftada bir veya iki defa yapılmalıdır.

Yağlı Cilt için Maske Tarifleri

Evde uygulayacağınız yağlı cilt maskesi, cildinize herhangi bir alerjik reaksiyon yaparsa lütfen maskeyi değiştirin. Ya da kullanmayı bırakınız.

Yağlı Cilt için Siyah Nokta Giderici Maske

Yağlı ciltlerde oldukça sık rastlanan problemlerden biriside siyah noktalardır. Cildinizdeki siyah noktaları gidermek ve tıkanmış gözenekleri açmak için bu maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu maske karma ciltler içinde uygundur. Tarifi ise;

1 çorba kaşığı salatalık suyu
1 adet yumurta beyazı
Bir kaç damla limon suyu
Yarım çay kaşığı kil

Hazırlama:

Yukarıdaki tüm malzemeleri uygun bir kâsede birleştirin ve tahta kaşık ile karıştırın.

Nasıl Yapılır?

Elde ettiğiniz yağlı cilt için maske tarifini göz çevreniz haricinde yüzünüze dikkatlice sürün. Yaklaşık 10-20 dakika boyunca cildinizde beklettikten sonra iyice durulayın. Haftada iki defa yağlı ve karma ciltlere yüz maskesi olarak uygulanabilir.

Yağlı Cilt için Maske Tarifi

Cildinizdeki yağ oranını dengelemek, cildi beslemek ve akne problemini yatıştırmak için bu maskeyi kullanmanızı öneririm.

Malzemeler:

1 adet kayısı
1 çorba kaşığı yoğurt
Yarım çay kaşığı kil

Hazırlanışı:

Bir adet kayısının kabuklarını ve çekirdeğini temizleyip, püre haline getirin.
Kayısı püresinin içerisine 1 çorba kaşığı yoğurt ve yarım çay kaşığı kili ekleyip, tahta kaşık ile karıştırın.
Elde ettiğiniz yüz maskesini göz çevresi haricinde tüm yüzünüze sürün ve en az 20 dakika bekleyin.
Bekleme süresi sonunda cildinizi ılık su ile yıkayın.

Haftada iki defa bu yüz maskesini cildinize bunu dışında Garlex ürününü de kullanabilirsiniz. Yağı ciltler için oldukça etkilidir.

Muz Bal Limon Maskesi Tarifi
Bir diğer doğal yöntem ise 3 yemek kaşığı muz püresi
Yarım çay kaşığı bal
2-3 damla limon suyu

Hazırlanışı: Yukarıdaki bütün malzemeleri hamur kıvamına gelene kadar karıştırınız.

Nasıl yapılır?

Göz kenarına sürmeyecek şekilde yüz ve boynunuza dikkatlice sürün.

Maskeyi cildinizde en az 20 dakika bekletin.

Bekleme süresi sonunda cildinizi soğuk su ile durulayın.

Bunu yöntemlerin yanı yağlı cilt için Garlex ürünlerini de kullanabilirsiniz.

Garlex Gül Yağı Kil Maskesi

Garlex Gül Yağı Kil Maskesi