YAĞLI SAÇ DERİSİ

YAĞLI SAÇ DERİSİ

Kişilerin saçlarında yaşadıkları pek çok sorun olmaktadır. Ancak bu saç sorunları saçın kendisinde değil, genel olarak saç derisinde meydana gelmektedir. Her insanın kendine özgü bir saç yapısı ve cilt yapısı olmaktadır. Saç yapıları genel olarak kuru saç derisi, yağlı saç derisi ya da normal saç derisi olarak üç ana kategoride toplanmaktadır. Normal saç derisine sahip kişilerin pek fazla saç problemi olmamakta ya da belirli başlı basit sorunlar oluşmaktadır. Ancak yağlı saç derisi ve kuru saç derisine sahip kişilerde durum biraz daha farklı olmaktadır.

Yağlı saç derisine sahip kişilerde; saç uçlarının kırılmasını, saç derisinin sert olmasını ve çeşitli saç derisi hastalıklarının oluşumu saç derisinde bulunan yağ önlemektedir. Ancak bu yağ miktarı gereğinden fazla salgılanıyor ise bunların dışında başka saç derisi sorunları oluşmaktadır. Saç derisinde salgılanan yağın adı da sebum salgısı olmaktadır. Genel olarak saç derisi yağlı olan kişilerin ciltleri de normale göre biraz daha fazla yağlı olmaktadır.

Saç Derisinin Yağlanma Nedenleri

Saçlar normale oran ile daha fazla ya da daha az yıkanıyor ise saç derisi yağlanmaktadır. Her gün ya da 4 günde 1 yıkanan saçların sonunda saç derisi bu düzene alışmakta ve yeniden kirlenmektedir.
Hormonlarda yaşanan düzensizliklerden dolayı saç derisi daha fazla yağlı gözükmektedir.
Kalın telli ve kıvırcık saç yapısına sahip kişilerin saçları diğer insanlara oran ile daha fazla hızlı bir şekilde yağlanmaktadır. Kıvırcık saçlı kişilerin bir diğer dezavantajı da saç derisinde salgılanan yağ saçın tamamına eşit miktarda dağılmamaktadır. Bu yüzden saçları her zaman temiz tutmak gerekmektedir. Aksi takdirde görünüş olarak saçlar kirli ve bakımsız gözükmektedir.
Saç Derisindeki Yağlanma Sorunu Oluşacak Sorunlar
Saç derisinde salgılanan fazla yağ, belirli bir zaman sonra kepek sorununa neden olmaktadır.
Yağ miktarı fazla olduğu için kaşıntı ve cilt iltihabı meydana gelmektedir. Cilt iltihaplanmasının bir diğer adı da seboreik dermatit olarak adlandırılmaktadır. Saç derisinde kaşıntı, kızarıklık ya da kabuklanma gibi sorunlar meydana gelmektedir.
Saç derisi az yıkanıyor ise yağlı saç derisi sorunu ortaya çıkmaktadır. Saç derisinde yer alan gözenekler bu neden ile kir toplamakta ve tıkanmaktadır. Tıkanan gözeneklerden dolayı da saç derisinde sivilce oluşumu meydana gelmektedir. Yağlı saç derisinin yanı sıra bir de deride yer alan sivilce sorunu ortaya çıkmaktadır.
Saçlar her gün yıkandığı taktir de saç derisi bu durumu belirli bir zaman sonra alışmakta ve ona göre yağ salgılamaktadır. Her gün yıkanan saç derisinde yağlar ve kirler tamamen temizlendiğinde saç derisi yeniden yağ üretmek için daha çok çalışmakta ve gereğinden fazla yağ üretmektedir.
Yağlı Saç Derisi için Bakım Maskeleri

Isırgan Otu Maskesi: saç derisinde oluşan kepeğin geçmesinin yanı sıra saçların daha parlak ve sağlıklı gözükmesine de yardımcı olmaktadır.
750 gram su
1 tutam ısırgan otu
Hazırlanışı; suyun içerisine belirtilen miktarda ısırgan otu atılır ve kaynatılır. Kaynatılan ısırgan otu süzülür ve elde edilen karışım soğuması için kenarda bekletilir. Soğuyan karışımı, yıkanmış ve ıslak saça uygulayarak yarım saat
süre ile bekletilir. Süre bittikten sonra saçlar sadece su ile durulanır.

Elma Sirkesi Maskesi: elma sirkesi doğal kepek önleyici olarak bilinmesinin yanı sıra saç derisinde birikmiş yağın da emilmesinde etkili olmaktadır.
1 çay kaşığı tuz
1 kahve fincanı elma sirkesi
1 tatlı kaşığı kekik suyu
1 su bardağı su
1 adet nemli ve ısıtılmış havlu
Hazırlanışı; bütün malzemeler bir kap içerisinde karıştırılmalı ve daha sonrasında saç derisine masaj yapılarak saça uygulanmalıdır. Nemli ve ısıtılmış havlu ile saçlar sarılmalı ve 2 saat süre beklenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ılık su ile saçlardan durulanması yeterli olmaktadır.

Biberiye Maskesi: yağlı saç derisi maskelerinden bir diğeri de hem cilt bakımı hem de saç bakımında fazlası ile tercih edilen doğal yağlardan biri olan biberiye ile yapılmaktadır.
1 tutam biberiye
1 tatlı kaşığı kekik
1,5 su bardağı su
Hazırlanışı; suyun içerisine biberiye ve kekik konur ve kaynatılır. Kaynatılan su süzülür  ve soğuması için bekletilir. Soğuyan karışım saç diplerine masaj yapılarak uygulanır ve sonrasında durulanır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir