YAĞLI SAÇLAR İÇİN

YAĞLI SAÇLAR İÇİN

YAĞLI SAÇLAR İÇİN

Kişiler saçlarının kısa sürede yağlandığından bahsetse de, aslında yağlanan saçlar değil, saç derisi olmaktadır. Düz saçlı kişilerde görünen yağlı saçlar, kıvırcık saçlara sahip kişilerde çok fazla belli olmamaktadır. Bunun nedeni ise, kişilerin saçları düz olduğunda yayılan alan daha çok belli olmakta ve yağ kendini daha çok göstermektedir. Ancakyagli-saclar-icin-ne-yapmali kıvırcık saçlar karışık ve düzensiz olduğundan saç derisinde ki yağ kendini göstermemektedir. Kişiler yağlı saç deyince, olayı çok yanlış anlamaktadır. Bunun sebebi, sorunun kişiler tarafından çok fazla dikkate alınmamasından kaynaklanmaktadır. Saçlar kirlendi ve yağlandı diye düşünseler bile, eğer bir saç 1 günde yağlanarak kendini belli etmekte ve kötü gözükmektedir. Kişiler için, dış görünüş çok önemli olmakta ve buna bağlı olarak saçların da güzel ve bakımlı gözükmesi gerekmektedir. Bu yüzden pek çok saç bakım ürünü ya da şekillendiriciler kullanılmaktadır. Kullanılan bu ürünler, saçların bakımlı gözükmesinin yanı sıra daha çok yağlandırmakta ve saçları yıpratmaktadır.

Kişiler saç derisinde ki yağın kötü olduğunu düşünmektedir. Ancak bu düşünce çok yanlış olmaktadır. Saç derisinde ki yağ, saçların köklerde daha kuvvetli olmasını ve bununla birlikte saçların daha kuvvetli tutunmasına neden olmaktadır. Bu yüzden aslında yağ salgısı olan sebum, saçları koruduğundan iyi bir nokta olmaktadır.

Sağlıklı olan yağ salgısı, aşırıya kaçtığı takdirde kişileri zor durumlara sokmaktadır.yagli-sac Önlenmediği takdir de, saç derisinde mantara, kepeğe ya da saç dökülmesine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda da saç sorunu basit bir saç yağlanmasından öteye gitmekte ve tedavi süreci de uzamaktadır. Aşırı saç yağlanmasında, karşılaşılan en büyük problem saç derisinde mantarın belirli bir süre saç dökülmesine neden olması olmaktadır. Sebumun ne kadar salgılanması saçlar için önemli olsa da, saç derisi hassas bir konu olduğundan bakımının da dikkatli bir şekilde
yapılması gerekmektedir. Saçların yıkanma şekli bile, yağlanmaya sebep olmaktadır. Saçların yıkanırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, suyun sıcaklığı olmaktadır. Yağlı saçlar için yapılması gereken basit ve kolay yöntemler olduğundan, bunlara dikkat edince sorunlar ortadan kaybolmaktadır.

Yağlı Saçlar İçin Yapılması Gerekenler

 • Yağlı saçlar için yapılması gerekenlerden ilk olarak yapılması gereken nokta, kişilerin kendi saç yapılarını bilmeleri gerekmekte ve alacakları ürünleri buna göre seçmeleri gerekmektedir.
 • Kullanılacak saç bakım ürünlerinin içerisinde kimyasal bazlı maddelerin, lanolin ve silikon içermemesi gerekmektedir. Bu tarz ürünler saç yapısını bozmakta ve yağlandırmaktadır. Daha çok yağlı saç yapısına tercih edilmesi gereken ürünlerin içerisinde nemlendirici ve kuvvetli minerallerin olduğu şampuanları tercih etmek gerekmektedir. Kuru saçların tercih edeceği ürünlerde, yağ bazının olması gerekmektedir.
 • Saçların her gün yıkanması, saçların daha çok yağlanmasına neden olmaktadır. Bunun nedeni ise, saçlar bitkisel-yagli-sac-tedavisi
  belirli bir süre sonra her gün yıkanmaya ve şampuana alışmaktadır. Bu da saç derisinin her gün bunu isteyeceğine ve yağlanmaya neden olmaktadır. Bu yüzden saçları en az iki günde bir yıkamak ya da en azından gerçekten yağlandığında yıkamak gerekmektedir.
 • Gün içerisinde saçlar ile çok fazla oynamak, ellemekte, şekil değiştirmekte saçların yağlanmasına neden olmaktadır.
 • Saçlar ile oynamanın yanı sıra, saçları çok fazla taramak, saç derisini yağlandırmanın yanı sıra saçları kırmakta ve zamanla koparak dökülmesine de neden olmaktadır.
 • Saçların sürekli kimyasal maddelere maruz bırakmak da saçların yapısını bozmaktadır. Saç derisine zarar vermesinin yanı sıra, belirli sürelerde saçların bu işlemi tekrar istemesine yol açmaktadır.
 • Çok uzun süre saçları yağlı bırakıp, saçları bir anda yıkamak saçların dengesini de bozmaktadır. Kişiler kendi saçları için en doğru yolu kendileri bulmaktadır. Bu da saç yapısını bilmekten geçmektedir.
 • Kişilerin hayatlarında yaşadıkları sorunlar ve streste saçların yağlanmasına ya da dökülmesine neden olmaktadır. Kesin olarak kanıtlanmasa da, pek çok kişi bu gibi sebeplerden saçlarının yağlandığından bahsetmektedir.
 • Yağlı saçlar yıkanırken, saçların şampuanlanmadan önce ılık su ile bir süre durulanması gerekmektedir. Bunun nedeni ise, saç derisinde yer alan pis ve tozların arınarak şampuanın etkisinin daha çok göstermesine yardımcı olmaktadır. Saçlar, şampuan ile yıkanırken köpürdüğü zaman ancak yağdan kurtulmaktadır. Saçlar gerekirse 3 kere şampuanlansın işte o zaman gerçekten temizlenmiş olmaktadır.yagli-saclar-icin-sarimsak-sampuani
 • Saçı uzun olan ve yağ sorunu yaşayan bayanların, saçlarını yıkarken tepede toplamadan yıkaması daha doğru olmaktadır. Saç diplerinden saç uçlarına doğru yıkaması daha doğru bir yıkama yöntemi olmaktadır.
 • Kişiler saç kremi kullanırken nemlendirici ya da şampuanlarda ikisi bir arada olan ürünlerin kullanılması yanlış olmaktadır. Yağ, zaten saç derisini en iyi koruyan madde olmaktadır. Bir de nemlendirici özellikte ki saç kremleri, saç derisinde yer alan yağın daha çabuk yayılmasına neden olmaktadır. Saç kremi kullanmak isteyen kişiler, kullanacaklar ise de sadece saçlarının uçlarına sürerek kullanmalıdırlar.
 • Saçların derin ağızlı fırçalar ile fırçalanması saç derisinde oluşan yağın, tarandığı takdir de saç diplerine kadar inmesine neden olacağından saçları sürekli fırçalamak yanlış olmaktadır.
 • Saçlara şekil vermek için erkeklerin kullandığı jöle, vax gibi ürünler saç derisine yapışmakta ve saçların yağlanmasına neden olan bir etken olmaktadır. Aşırı yağlı saçlar için bu durumda kişilerin ya bu ürünleri kullanmaması ya da kullanılıyor ise yatmadan önce saçlarını yıkayarak bu ürünlerden arındırması gerekmektedir.
 • Bayanlar ise saçlarına şekil verme amacı ile düzleştirici ya da saç maşası kullanmaktadır. Aşırı ısıya maruzsac-tipleri kalan saçların dengesi bozulmakta ve yağlanma riski oluşmaktadır.
 • Yağlı saçlar kepek sorununa, saç dökülmesine, mantar oluşumu gibi diğer saç sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden kişilerin böyle bir sorun ile karşılaştıkları takdir de, kendileri ya da bir uzman tarafından tedaviye başlamaları gerekmektedir. Aksi takdir de, sorunlar birbirine bağlı olarak büyümektedir.
 • Bayanlar, pek çok saç bakım ürünü satan mağazalardan yağlı saçları için ürün almakta ve onları kullanmaktadır. Bu ürünleri kullanırken içerisinde neler olup olmadığına dikkat ederek alması gerekmektedir. Yoksa saçların yağlanması bitmez, tam aksine daha çok yağlanmaktadır.yagli-sac-bakimi
 • Alınan saç bakım ürünlerinin yanı sıra, kişiler evde hem maliyetten hem de zamandan tasarruf etme amaçlı kendilerine saç bakım maskeleri hazırlayabilirler.
 • Aşırı yağlı saçlar için, özellikle zeytinyağı, yumurta, bal, karbonat ve kepek sorununda da etkili olan elma sirkesi kullanılmaktadır. Değişik şekillerde karıştırılan bu malzemeler saçların yağ dengesini düzelterek daha
  sonrasında da korumaktadır. Bunların yanı sıra, sofra da kullanılan tuz da oldukça etkili bir yöntem olmaktadır.
 • Evde hazırlanacak saç maskelerinin yanı sıra, aktarlarda satılan doğal yağlar ile de saçlarda oluşan aşırı yağlanma düzeltilmektedir. Badem yağı, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, Hint yağı gibi taşıyıcı ya da uçucu yağlar birbirine karıştırılarak saç diplerine sürülmelidir.
 • Yağlı saçlar için; sarımsaklı şampuan kullanılması da pek çok uzman tarafından önerilmektedir. Kokusu alınmış ve doğal bir şekilde kullanılan sarımsak, saç konusunda oldukça etkili bir besin kaynağı olmaktadır.

 

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir