YENİ KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BAKIM

YENİ KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BAKIM

YENİ KEPEKLİ SAÇLAR İÇİN BAKIM

kepekli-saclar-icin-bakim

Kepekli saçlar için bakım

İnsanların normal ve sağlıklı saç bakımlarına çok özen gösterdikleri bir gerçektir. Bunun yanında kepekli saçlar için bakım daha fazla önem taşımaktadır. Kepekli saçların bakımı normal ve sağlıklı saçların bakımından daha farklıdır. Bu tür saçlarda görülen problemlere çözüm önerileri daha değişiktir.

Kepekli saçlar için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Özellikle erkeklerde bayanlara göre daha fazla kepek görüldüğü belirlenmiştir. Bunun nedeni erkek hormonlarının kepeği oluşturmaya daha yatkın olmalarıdır. Bazı hastalıklarda, saç derisinde kepekli oluşuma neden olur. Bu gibi durumlarda doktor önerisiyle sağlanacak ilaç ve losyonlar ile saç derisine bakım yapılmalıdır. Soğan bitkisi ile saç derisine bolca masaj yapabiliriz. Soğan bitkisinin cilt üzerinde mayalanmayı önleyici etkisi vardır. Kepek oluşumu soğan kullanılarak azaltılabilir. Kepekli saçlar için bakım önerilerinden biri de; eski peynir ve elma sirkesi ile karışım yaparak saç diplerine masaj yapmaktır. Özenli beslenme ve spor ile desteklenen hareketler saçtaki kepek oluşumunu azaltır. Çok şekerli veya çok yağlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Çay, kahve, cola gibi içecekler uzun vadede saçtaki kepeklenmeyi üst seviyelere taşır. Kafein içeren içecekler saç derisi gözeneklerinin tıkanmasını sağlar. Omega yağlarının vücuda bol miktarda alınması sağlanmalıdır. Omega yağları da daha çok deniz ürünlerinde bulunur. Balıklar omega açısından haftada bir kere mutlaka tüketilmelidir.

yeni-kepekli-saclar-icin-bakim

Yeni Kepekli Saçlar İçin Bakım

Kepekli saçlar için bakım yaparken saç derisinin yenilenmesi sağlanmalıdır. Saç derisi 4 haftada bir kendini yeniler. Bu yenileme süreci içinde gerekli besinler tüketilirse vücut ve saç derisi daha sağlıklı olur. Yabancı maddelerin deriden uzaklaştırılması adına bol miktarda B vitamini içeren gıdalar kullanılmalıdır. Stresli ve yorgun bünyeye sahip kişilerde kepeklenme problemi daha fazla görülür. Dirençsiz vücut her hastalığa açıktır. Bu direnci tekrar sağlamak adına çeşitli vitamin haplarından faydalanılabilinir. Fazla terlemeden dolayı ortaya çıkan kepek oluşumlarında da saç derisi aşırı derecede ıslak olur. Terlemenin önüne geçebilmek için temizliğe ve hijyene özen gösterilmelidir. Kendi kendine ortaya çıkan kepek sorununun mutlaka bir sebebi vardır. Sebepleri bulunarak çözümlerini uygulamak mantıklı olacaktır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir