YOĞURT İLE HAZIRLANAN CİLT MASKELERİ

YOĞURT İLE HAZIRLANAN CİLT MASKELERİ

YOĞURT İLE HAZIRLANAN CİLT MASKELERİ

 1. Saf Yoğurt Maskesi; ilk olarak saf yoğurt tek başına uygulanmaktadır. Yoğurt uygulanmadan önce, cilt temizleyici bir ürün ile temizlenmeli ve kurutulması gerekmektedir. Daha sonrasında yoğurt ince bir tabaka halinde cilde sürülmeli ve 15 ila 20 dakika arasında ciltte bekletin. Süre bittikten sonra ılık su ile yıkamak yogurt-maskesiyeterli olmaktadır. Bu maske kolay ve uygulanması zaman almadığından her hafta ya da 3-4 bir kez olmak üzere yüzünüze uygulayabilirsiniz. Düzenli kullanım sonucunda, cildin yapısında ve görüntüsünde göz ile görülür değişiklikler meydana gelmektedir. Ancak yoğurda herhangi bir alerji ya da hassasiyet durumu var ise, bu maskeyi kullanmamak ve doğal maske tercihleri için mutlaka bir uzmana görülmek gerekmektedir.
 2. Yulaf Ezmesi, Bal ve Yoğurt Maskesi; bal başka hiçbir ürüne gerek kalmadan cildi nemlendirir, antioksidan bakımından zengin olduğu için cildi oluşabilecek sorunlara karşı korur ve canlılık kazanmasına yardımcı olmaktadır. Yulaf ezmesi ise; gözenekleri tıkayan siyah nokta ve akne oluşumuna neden olan yağ tabakalarını yok ederek ciltte yer alan gözeneklerin açılmasını sağlar ve içerisinde yer alan vitaminler sayesinde cildi beslemektedir. Cildin yenilenmesinde yer alan yoğurtta bu malzemeler ile karıştırılarak, cilt bakımı için bir karışım elde edilmektedir.yogurt_ve_yulaf_ezmesi_maskesi
 • 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı yulaf ezmesi ve 1 çay kaşığı bal bir kap içerisine konulmalı ve macun kıvamına gelene kadar karıştırılmalıdır. Daha sonrasında yüz bölgesinde ince bir şekilde sürülmeli ve 15 dakika boyunca
  bekletin, süre bittikten sonra, soğuk su ile yıkanması yeterli olmaktadır.
 • Karışımın içerisine konulan yoğurdun tamamen saf, doğal ve sade olunmasına dikkat etmek gerekmektedir. Herhangi bir meyveli yoğurt çeşidinin kullanılmaması daha sağlıklı ve etkili olmaktadır. Meyveli yoğurtların içerisinde yer alan kimyasal bileşenler, bal ve yulaf ezmesinin de faydalarını yok etmektedir.
 • Maskenin sürülmeden önce, cilde ve gözeneklere daha iyi nüfuz edebilmesi için mutlaka gözeneklerin açık olması ve cildin temiz olması gerekmektedir. Gözenekleri açmak için en basit ve uygulaması kolay olan yöntem de buhar olmaktadır.
 • Maske uygulandıktan ve ciltten arındırıldıktan sonra eğer ciltte kuruluk ya da gerginlik gibi bir durum cilek-ile-yogurt-maskesioluşuyor ise, 1 ya da 2 damla zeytinyağı ile cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.
 1. Bal, Çilek ve Yoğurt Maskesi; C vitamini ve salisilik asit bakımından en zengin meyvelerden biri de çilek olmaktadır. Salisilik asit; yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde ki fazla yağı alır, akne ve sivilce oluşumunu engeller, cildin rengini açar, temizler ve daha canlı gözükmesinde yardımcı olmaktadır. Çilek ve yoğurt maskesi içerisinde yer alan bir diğer malzeme olan bal ise, anti bakteriyel özellik görevini görerek ciltte oluşabilecek sorunlar ile savaşmaktadır.
 • 1 çay kaşığı saf bal, 2 adet olgun çilek ve 1 çay kaşığı probiyotik yoğurt kullanılacak malzemeler olmaktadır. İlk olarak, birkaç içerisine iki adet çilek konulmalı ve bir çatal yardımı ile ezilmelidir. Daha sonrasında bal ve yoğurt konularak karıştırılmalıdır.
 • Karışım, yüz bölgesine dairesel şekilde masaj yapılarak kalın bir tabaka halinde sürülmeli ve 15 dakika yogurt-ile-cilt-bakimiboyunca beklenmelidir. Sonrasında ılık su ile yıkanarak, ciltten arındırılmalıdır.
 • Ciltte herhangi bir gerginlik ya da kuruluk olursa, 1-2 damla zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı ile cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.
 • Maske ilk olarak cildin küçük bir bölgesine uygulanmalı ve herhangi bir alerjik durum olup olmadığına
  bakmak gerekmektedir.
 • Olgunlaşmamış çilek kullanımında çileklerin ezilmesi zor olduğundan, olgun kullanılması maskenin daha çok etkisini göstermesine yardımcı olmaktadır.
 • Cildi temizlerken, çene altının ve yüz bölgesinin kenarlarının da yıkandığından ve maskeden kalıntı kalmadığından emin olmak gerekmektedir.
 1. Avokado, Zeytinyağı ve Yoğurt Maskesi; yoğurt ile hazırlanan yüz maskelerinden sonuncusu olmaktadır. Aslında daha çok yöntem ve maske çeşidi olsa da, cilt için en çok yararlı ve etkili sonuçlu olanlar bunlar olmaktadır. Cilt, belirli dönemlerde normalden daha çok kurumakta ve sonrasında pul pul dökülmektedir. Bu durumda avokado maskesi iyi bir seçenek olmaktadır. Bunun nedeni ise, maske içerisinde yer alan malzemeler sert ve kış meyveleri olduğundan, cildin pul pul dökülmesini ve soyulmasını engellemektedir. Zeytinyağı ve avokadonun içerisinde yer alan E vitamini hemavokado-ile-cilt-bakimi cildi yenilemekte hem de nemini kaybetmiş cildi tekrardan nemlendirmektedir.
 • Kullanılacak malzemeler; 1 çay kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı zeytinyağı ve çeyrek avokado.
 • Avokado, çatalın arkası ile ezilmeli ve diğer malzemeler konulduktan sonra macun kıvamına gelindikten sonra kalın bir tabaka halinde cilde sürülmelidir. Sonrasında 15 dakika boyunca bekleyin ve ılık su ile durulayın.
 • Temizlenen ve açılan gözeneklerin kapanması ve tekrardan kir ile dolmaması için soğuk su ile yüz bölgesine su çarpmak gerekmektedir.
 • Diğer maskelerde olduğu gibi cilt gerildiğinde zeytinyağı ya da Hindistan cevizi ile cildin nemlendirilmesi gerekmektedir.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir