YOĞURT SUYUNUN FAYDALARI

Cilt Bakım

YOĞURT SUYUNUN FAYDALARI

Pek çok kişinin hoşlanmayıp, yemediği ya da döktüğü yoğurt suyunun faydasız yararı olmyogurt-suyunun-faydalariaktadır. Herkes tarafından bilinmediğinden, pek fazla tercih edilen bir besin olmamaktadır. Özellikle eksikliği çok fazla olan B2 vitamini bakımından fazlası ile zengin olan yoğurt suyu, sağlık açısından çok faydalı olmaktadır. B2 vitaminin yanı sıra içerisinde A, D, B12, B6 gibi vitaminler ve bol miktarda mineral yer almaktadır. Yoğurt suyunun faydaları bilinmediğinden pek çok yoğurt suyunu dökmektedir.

Yoğurt suyu tek başına kullanılacağı gibi; keklerde, ayran yapımında, çorba ya da yemek yapımında kullanılarak da tüketilebilmektedir. Genel olarak insanlar tek başına tüketmekten hoşlanmadığı için diğer yollar daha etkili olmaktadır.

Yoğurt Suyunun Sağlık Açısından Yararlarıb2-vitamini

  1. B2 vitamini vücudun yağ, karbonhidrat ve proteinlerden daha iyi faydalanmasına yardımcı olmaktadır. B2 vitamini eksikliğinde çocuklarda büyüme eksikliği oluşmaktadır. Tüketilen B2 vitamini sadece çocukların değil, yetişkinlerin de hem fiziksel hem de zihinsel olarak gelişimlerinde etkili olmaktadır.
  2. Hem yoğurt hem de yoğurt suyu anti kanserojen özelliğe sahip olduğundan dolayı vücutta oluşabilecek kanser hücrelerinin oluşumunu ve büyümesini engellemektedir. Gün içerisinde yenilen bir kase yoğurt ya da tüketin bir miktar yoğurt suyu vücudun temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
  3. Yoğurt suyunun faydalarından biri de içerisinde yer alan kalsiyum ve potasyum sayesinde dişlerin ve kemiklerin oluşumunda etkili olmaktadır. Özellikle küçük çocukların tüketmesi gereyogurt-suyu-ile-cilt-bakimiken bir besin çeşidi olmaktadır. Bu sayede yeni çıkacak dişlerinin daha sağlıklı olmasına ve yaşları ilerledikçe diş sağlıklarının bozulmamasına yardımcı olmaktadır.
  4. Yoğurt suyunun kanser hücrelerinin büyümesinin yanı sıra, içerisinde yer alan probiyotikler sayesinde kötü huylu tümör hücrelerini de engellemektedir.
  5. Yoğurt suyu, böbreklerde oluşan taşların düşmesinde de kullanılmaktadır. Küçük taşların ya da böbrek kumlarının düşmesi için her gün yoğurt suyu tüketimi önerilmektedir. İçerisinde ki bileşikler taşları parçalayarak, zararsız bir şekilde idrar ile dışarı çıkarılmasına yardımcı olmaktadır.
  6. Kilo vermek isteyen kişilerin en yakın dostu olan yoğurt suyu, uzmanların önerdiği bir diyet besini arasında yer almaktadır. Hem kişiyi uzun süre ile tok tutmakta hem de çok az miktarda kalori içermektedir. Bunun yanı sıra yağ yakımına yardımcı olmakta ve vücudun diyet yapılırken yorgun düşmesini engellemektedir.kilo-vermek-icin-yogurt-suyu
  7. Şeker hastalığı yaşayan kişilerin, şeker oranını düşürdüğü de pek çok kişi tarafından bilinmektedir. Genel olarak ayran içirilse de, aslında yoğurt suyu daha sağlıklı olmaktadır.
  8. Yoğurt suyunun faydalarından biri de bağırsaklarda oluşan toksinlerinden daha rahat bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.
  9. B2 vitamini eksikliğinde; ağız ya da göz kenarları eksikliğinde yaralar meydana gelmektedir. Bu yaraların daha kısa sürede geçmesi için gün içerisinde bir ya da iki kez yoğurt suyu tüketimi önerilmektedir.