YUMURTA İLE SAÇ BAKIM MASKELERİ

YUMURTA İLE SAÇ BAKIM MASKELERİ

Kişilerin saçlarına gösterdikleri özen herkes tarafından bilinmektedir. Bu yüzden saç bakımına gereken önem gösterilmekte ancak belirli bir zaman sonra bu işlem için çok fazla para harcanmaktadır. Paranın yanı sıra, kullanılan ürünler de yanlış olabilmektedir. Kişilerin her zaman saç bakımına losyon, sprey ya da krem kullanmalarına gerek olmamaktadır. Yumurta ile saç bakım maskeleri de hazırlanarak kişilerin işlerini kolaylaştırmaktadır. Tek başına kullanıldığı gibi doğal yağlar ya da doğal bitkiler ile birlikte de kullanılarak saç bakım maskeleri hazırlanmaktadır.

Yumurtanın içerisinde yer alan vitamin ve mineraller hem vücudun hem de cildin sağlığı için gerekli olan vitamin ve minerallerin çoğunu sağlamaktadır. Bu yüzden yumurta ile saç bakım maskeleri hazırlanmak istediğinde bunu ya direk saça uygulayarak ya da besin olarak tüketerek de karşılamak mümkün olmaktadır.

Yumurta Maskeleri

Saçların daha güçlü ve parlak gözükmesi için yumurta ile saç bakım maskelerinden ilki olmak ile birlikte içerisinde yer alan B12 vitamini sayesinde de saçların daha sağlıklı gözükmesine de yardımcı olmaktadır.
1 tatlı kaşığı ısırgan otu
1 tatlı kaşığı lanolin
1 tatlı kaşığı papatya
1 adet yumurta sarısı
1 fincan zeytinyağı
3 damla limon suyu
Hazırlanışı; lanolin ve zeytinyağı birkap içerisine konularak bir süre ısıtılmalıdır. Daha sonra ısırgan otu ve papatya konularak karıştırılmaktadır. Limon suyu ve yumurta sarısı da ayrı bir kap içerisinde köpürene kadar karıştırılmalı ve daha sonrasında diğer maddeler katılarak karıştırılmaya devam edilmelidir. Elde edilen karışım saçın tamamına sürülmeli ve 1 saat boyunca bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Ayda iki kez yapılması yeterli olup, düzenli kullanım
sonrasında göz ile görülür değişimler meydana gelmektedir.

Yumurta yukarıda da söylediğimiz gibi tek başına da kullanılabilir. Aslında hem saç hem de cilt bakımında yumurta genel olarak zeytinyağı ile birlikte karıştırılmaktadır. Bunun nedeni ise iki besin kaynağının içerisinde de birbirini dengeleyecek vitamin ve mineraller yer almaktadır.
5 yemek kaşığı zeytinyağı
2 adet yumurta
Hazırlanışı; zeytinyağı bir kap içerisine konularak ısıtılmalıdır. Yumurta da ayrı bir kap içerisinde çırpıldıktan sonra, ısıtılan zeytinyağının içerisinde konulmalı ve daha sonrasında elde edilen karışım saçın tamamına sürülmelidir. 2 saat boyunca saçta bekletilmeli ve sonra saçlardan arındırılmalıdır. Haftada iki kez uygulanması yeterli olmaktadır. Saçların kuru görüntüsü yerine daha nemli olması sağlanmaktadır.

Saçların daha sağlıklı ve daha hacimli gözükmesinde etkisi olan bir diğer yumurta ile saç bakım maskesi de süt ile birlikte uygulanan saç maskesi olmaktadır.
1 çay kaşığı şeker
1 çay kaşığı zeytinyağı
1 fincan süt
3 adet yumurta sarısı
Hazırlanışı; saçları tarayarak tamamını açın ve daha sonrasında 1 fincan süt ile saçların tamamını ıslatın. Her telin ıslandığından emin olduktan sonra, 10 dakika bekleyin ve saçlarınızı durulayın. Daha sonrasında ayrı bir kap içerisinde diğer malzemeleri karıştırın ve saçların tamamına sürün. Elde edilen karışımı 15 dakika boyunca beklettikten sonra soğuk su ile durulayarak saçlarınızdan arındırın. Haftada bir kez uygulanması yeterli olmaktadır.

Sağlıklı Saçlar İçin Yumurta Maskesi

1 tatlı kaşığı badem yağı
1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
2 yemek kaşığı bal
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 adet yumurta
Hazırlanışı; bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra önce saç köklerine daha sonrasında da saç tellerine sürerek
karışımı saçın tamamına yedirin. 1 saat boyunca saçlarınızda beklettikten sonra soğuk ile saçlarınızdan arındırın. Haftada 1 kez düzenli uygulandıktan sonra 3 ay içerisinde saçların daha parlak ve daha canlı olduğunu görebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir