YÜZ MASKESİ NE İŞE YARAR

YÜZ MASKESİ NE İŞE YARAR

YÜZ MASKESİ NE İŞE YARAR

Yüz Maskesi Ne İşe Yarar

Yüzümüz en fazla önem verdiğimiz ve en fazla bakıma ihtiyaç duyduğumuz vücudumuzun bir kısmıdır. Özellikle mevsim değişikliklerinde kuruyan cildimiz, nemsiz kalarak yüzümüzdeki kan damarlarımız daha görünebilir hale gelebilir. İşte bu yüzden yüz maskesi yardımımıza koşar. İyi bir cilt temizlemesi ve bakım en önemli gerekliliklerden biridir. Bu durumda derinlemesine temizlik için yüz maskesinden daha iyi bir çözüm yolu yoktur. Yüz maskeleri cildimize sağlık kazandırırken, aynı zamanda daha diri ve dinç görünmesini sağlayarak genç görünmenizi de sağlar. Ayrıca cildin parlak görünmesine yardımcı olur. Yüz maskesi erken yaşlanmayı önlemek için ve derimizin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak cildi geren ve yaşınızın daha altında görünmeniz için etkili bir cilt bakım yöntemidir. Yüz maskesi hem yüzdeki kan dolaşımını artırarak, gözenekleri açmaya ve cildin hava almasını sağlamaya etkili olur. Etkileri genellikle cilt losyonu ve temizleyicilerinden daha fazla ve daha kısa sürede olur. Gözle görülür bir fark mutlaktır.Yüz maskesinin yararları, sadece cildin bakımı ve ferahlaması değil aynı zamanda ruh ve bedeninde şımartılmasıdır. Cildin daha sıkı ve temiz olmasını sağlayarak, evde uygulanacak sapalarında stres azaltıcı, kendini daha iyi hissetmek gibi ve duyulara ilişkin dinlenme gibi yararları da bulunur. Yüz maskesinin besleyici bir etkisi de vardır, çünkü nemlendirici ve güncel yapılan tedavilerden daha fazla etkisi vardır. Üstelik ciltteki fazla yağlanmayı, çevresel kirliğin etkilerini ve çevresel çöküntü izlerini de önlemekte faydalıdır. Uygulanma şekli diğer cilt bakım şekillerine yani tonikleme, fırçalama gibi uygulamalara göre daha yumuşak ve naziktir. Yaz ve kış aylarında çok fazla yıpranan cildin onarılmasında ve iyileştirilmesinde ve yumuşacık bebek gibi bir cilde sahip olmanızın sağlar.

Yüzün çok fazla kurumasını önlemek amacıyla en ideal yüz maskesinin kullanılması haftada en az 2 kere kullanılmasıdır. Mesela maskeler egzersiz gibidir, ayda bir kez yapılan bir egzersizle ne kadar bir fayda sağlanır ki bunu bir düşünün ve ona hareket edin. Yüzün ihtiyaç duyduğu özellikle 2 dönem vardır. Biri yaz sonu, diğeri kış sonudur, bu iki dönemde cilt çok hırpalanacağı için yoğun bir bakıma ihtiyaç duyar ve bunu da yüz maskesiyle takviye ederek tedavi edebilirsiniz.

Cilt tipine göre farklılık gösteren yüz bakım maskeleri de önemlidir. Yüz aşırı yağlıysa bu yağı emen kil ve çamur maskeleri kullanılmalıdır. Kuruysa yumuşak ve nemli maske tercih edilmelidir. Hassas ve alerjik bir cilt tipi varsa hafif ve jel şeklinde maske kullanılmalıdır. Karma bir cilt tipi varsa, cildinizin sorunlarını ayırt edebilmeniz için birden fazla maske kullanmakta fayda vardır. Yüz maskesi ne işe yarar diye sorulduğunda verilecek cevap yüzdeki kirleri çıkarır, kan dolaşımını hızlandırır ve deriyi gerginleştirerek yaşlılık durumunu yok eder. Yüz maskesinin nasıl uygulanacağı da, onun etkisini daha fazla artırmaya neden olacaktır. Çünkü önemli püf noktalar içeren yüz maskesinin uygulaması, sağlayacağı yarara bağlıdır. Bunun için, öncelikle yüz ve boyun yıkanır ve kurulanır, göz ve dudaklara koruyucu bir krem sürülür ve yüz maskesi yüz ve boyuna sürülerek en az 20 dakika bekletilir. Kaynamış ve sonra da ılıtılmış suyla ya da bir sodayla yüz yıkanır. Arkasından nemlendirici krem sürülür.

Yüz maskeleri için kullanılan tamamen bitkilerden oluşanları da vardır. Normal ciltler için rezene, ardıç yemişi, nane, ısırgan otu, ıhlamur gibi bitkilerden elde edilen maskeler faydalıdır. Kuru ve hassas ciltler için, gülhatmi, ezilmiş keten, ayva tohumu damkoruğu bitkilerinden elde edilmiş maskeler yararlıdır. Yağlı ciltler için ise, adaçayı, civanperçemi maskeleri etkilidir.

Ayrıca, süt ürünlerinden yapılan doğal yüz maskeleri de yumuşatıcı etkiye sahiptir. Bal de cilt için son derece iyi mir yüz maskesi olarak 1 tatlı kaşığı balı yüze sürerek, sivilce, akne gibi cilt sorunlarından kolaylıkla kurtulmaya bire birdir. Limon cildin asit dengesini düzenlemeye yardımcı olacağı için birkaç damla yetecektir. Yumurtanın sarısı ise özellikle kuru ciltler için kullanılması ve yağlı ciltler için de yumurta akının faydası fazladır. Avokado ve şeftali en güçlü nemlendiricilerden biri olma özelliğinden dolayı bunları püre haline getirerek yüze maske olarak uygulanması tavsiye edilir. Şimdi bütün bu verilenlerin bir araya getirilip karıştırılarak ayrıca bir maske olarak hazırlanması yüz için en etkili bir maske özelliği olma yolunda 1 numara olacaktır.

Yüz maskesinin temel taşıyıcısını oluşturan yani ciltteki veya yüzdeki kirleri çıkarma özelliği bulunan yulaf ezmesi, kil ve badem ezmesi tek başlarına ve ya bunların karışımı ile oluşan yüz maskesi ile cildin yağını ve kirini yok etmede işe yararlar. 2 çorba kaşı bu temel taşıyıcılardan birinin içine herhangi bir cilt için faydalı olan bitkinin suyunu ilave ederek ve bunu maske kıvamına getirip cilde uygulayarak iyi bir yüz temizleyici ve arındırıcı maske elde etmiş olursunuz.

Son sonuç olarak yüz maskesi ne işe yarar ve yaradığı, cildi temizlemek, canlandırmak, dinlendirmek ve cildin daha geç görünüme sahip olmasını sağlamaktır.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir