Zencefil Yağının Sağlığa Faydaları

Zencefil Yağının Sağlığa Faydaları

Zencefil Yağının Sağlığa Faydaları

zencefil yağı

Zencefil yağının yararları sindirim, gaz giderici, balgam söktürücü, antiseptik, analjezik, anti-inflamatuar, uyarıcı ve afrodizyak özellikleri vardır.

Zencefil yağının faydaları mide problemleri, mide bulantısı, kalp felç, hazımsızlık, iltihaplanma, solunum problemleri, ve adet bozukluklarını tedavi etme kabiliyetini içerir.

Zencefil genellikle baharat olarak kullanılır ve Hindistan kökeni vardır. Bu baharat Hindistan’da ve çinde çok yaygındır (bu Hintçe adrak olarak bilinir) ve Çin ve şimdi tüm dünyada kullanılmaktadır. Onun sindirim özellikleri nedeniyle birçok Asya mutfağının da ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Et ve kümes hayvanları gibi gıda öğelerini sindirmede özellikle yararlıdır ve hazmı kolaydır, oldukça eti yumuşatır bu yüzden sık sık et pişirme tariflerine eklenir. Zencefil kökü ve zencefil yağı da koruyucu ve tat verici maddeler olarak kullanılmaktadır.

Zencefil yağı bitkinin kökünden elde edilir Zingiber Officinale . Zencefile özgü sıcak ve keskin bir tadı gingerol denilen buruk bir bileşiğin varlığı sağlar. Zencefil sağlığa yararlarının çoğu gingerol varlığı sayesindedir.

Zencefil Yağının Sağlık İçin Faydaları

Zencefil kökü yağı sağlığa yararları aşağıdaki gibidir:

Mide: Zencefil kökü ve zencefil yağı genellikle  mide için kullanılır. Bu hazımsızlık, mide ağrısı, kolik, spazmlar, ishal, gaz ve diğer mide ve bağırsak ile ilgili sorunlar için en iyi ilaçlardan biridir. Sindirimi iyileştirmede yardımcı olarak zencefil veya zencefil yağı sık sık, özellikle Hindistan’da, yemek tariflerine eklenir.Zencefil çayı da mide sorunları gidermede kullanılır. Ayrıca, kilo almaya çalışan insanlar için gereklidir, iştahınızı artırabilir.

Gıda Zehirlenmesi: Zencefil, antiseptik ve gaz giderici bir maddedir. Bunun bir sonucu olarak, gıda zehirlenmesini tedavi etmek için de kullanılabilir. Aynı zamanda, bağırsak enfeksiyonları ve bakteriyel dizanteri tedavisi için kullanılır.

Bulantı ve Kusma: Araştırma zencefil kökü ve yağınında bulantı tutması ve kusmaya karşı etkili olduğunu göstermiştir. Zencefil kullanımı da kadınlarda gebelikle ilgili kusmaya azalmaya neden olabilir.

Sıtma: Zencefil kökü ve zencefil yağı da sarı humma ve sıtmaya karşı etkilidir.

Solunum bozuklukları: zencefil kökü ve zencefil yağı  soğuk algınlığı, öksürük, grip, astım, bronşit ve nefes darlığı gibi çeşitli solunum sorunları tedavisinde etkilidir.Zencefil boğaz ve akciğerlerden mukus giderilmesinde etkili olur, bu yüzden sık sık Hindistanda çaya eklenir. Bal ve zencefilin sağlık yararlarının solunum sorunları tedavisinde iyi olduğu bilinmektedir.

Enflamasyon ve Ağrı: zencefil özü genellikle inflamasyonu azaltmak için geleneksel tıpta kullanılır.Araştırma anti-inflamatuar özelliklerininzingibain adlı bir maddenin varlığına bağlı olduğunu kanıtlamıştır. Doğada analjezik ve kas ağrıları, artrit, romatizmal hastalıklar, baş ağrısı ve migren neden olduğu ağrıyı azaltır. Zencefil yağı ya da zencefil macunu da genellikle lokal kas gerginliği ortadan kaldırmak için ağrıyan kaslar üzerine masajla uygulanır. Bundan başka, zencefil düzenli kullanımı ağrı ile ilişkili bileşiklerdenprostaglandinin de ağrıda, bir azalmaya neden olduğu düşünülmektedir.  Son zamanlarda, birkaç Çinli araştırmacılar zencefilin testis iltihabı tedavisinde çok etkili olabileceğini bildirdi.

Adet Sorunlar: Düzensiz ve ağrılı adetler zencefil ile tedavi edilebilir.

Bu yazıyı paylaş

Comments (3)

 • melisa sever Yanıtla

  doga gerçekten de ecza deposu

  17:53 içinde 20 Ocak 2015
 • sultan beyhan Yanıtla

  kesinlikle bitisel ürünün farkı dıyorum

  13:30 içinde 21 Ocak 2015
 • sultan beyhan Yanıtla

  kesinlikle bitkisel ürünün farkı dıyorum harıka

  13:31 içinde 21 Ocak 2015

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir