ZENCEFİLİN FAYDALARI

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Son zamanlarda hem yemeklerde hem de tatlılarda fazlası ile tercih edilen zencefil ile hem cilt bakımı hem de vücut sağlığı yapmak da mümkün olmaktadır. Sadece yemeklerde değil, zencefilin çayı da pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilmektedir. Zencefil, yüzyıllardan beri pek çok toplumda ilaç ya da merhem olarak kullanılmış bir bitki olmaktadır. Zencefilin faydaları, aslında toplumda yarıya yarıya bilinmekte ve bazı bilinen doğrular da yanlış olmaktadır. Bu yüzden zencefilin aslında ne işe yaradığını ve faydalarının neler olduğunu sizler için bu yazımızda derledik.

Zencefilin içerisinde yer alan pek çok vitamin ve mineral yer alsa da; C, E ve B6 vitaminleri son derece önemli vitaminler olup, vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminler arasına girmektedir. Zencefil en çok Endonezya ve Hindistan gibi ülkelerde kullanılmaktadır.
Kadınlarda oluşan yumurtalık kanseri ve türlerinin tedavisine yardımcı olmaktadır. Zencefilin faydalarından aslında en önemli kısmı, vücutta oluşabilecek kanser hücrelerini yok ettiği gözlenmiştir. Yurt dışında bir üniversitede yapılan araştırmaya göre zencefil, pek çok kanser hücresinin oluşumunu ve gelişimini yavaşlatabilmektedir.
Son zamanlarda sorun olan ve kişilerin yaşadığı huzursuz bağırsak sendromuna da zencefil tüketimi iyi gelmektedir. İsteğe bağlı olarak ya yemeklere katarak ya da çayını içerek tüketilen zencefil; bağırsak ve sindirim sistemine iyi gelmektedir.
Zencefilin içerisinde yer alan magnezyum, krom ve çinko vücutta oluşan kan dolaşımını dengelemekte ve dengeli bir düzeyde tutmaktadır. Kan dolaşımı düzenli olan kişilerde; titreme, aşırı terleme ya da aşırı ateş gibi oluşan sağlık sorunları da zaman ile azalmaktadır.
Aileden gelen genetik faktörlerden ya da sonradan oluşabilecek bir hastalık olan Alzheimer hastalığı içinde zencefil bir ilaç niteliğinde olmaktadır. Genel olarak aileden gelen bir durum olduğunda kişilerin bu rahatsızlığı yaşama olasılığı yüksek olup, tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Bu yüzden günlük tüketilen zencefil, bu hastalığında oluşumunu engellemekte ya da yavaşlatmaktadır. Bunun nedeni ise, uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre zencefil beyin hücrelerinin ölümünü yavaşlatmasından kaynaklanmaktadır.
Özellikle çocuklarda belirli dönemlerde oluşan mide bulantısına zencefil oldukça iyi gelmektedir. Hamilelerde ilk 3 ay ile görülen mide bulantısı sıkıntısı zencefil çayı ya da suya konulan zencefil ile giderilmektedir.
Kilo vermek isteyen kişilerin en büyük yardımcılarından biri de zencefil olmaktadır. Zencefilin en büyük
özelliği yağ yakıcı olmasından kaynaklanmaktadır. Zencefil tüketiminde, kas kaybı ya da su kaybı değil direkt olarak yağ yakımı gerçekleşmektedir. Yağ yakımının yanı sıra, kişilerin tokluk hissinin daha uzun sürmesine ve buna bağlı olarak daha az yemek yemelerine de olanak sağlamaktadır.
Zencefilin faydalarından bir diğer durum ise; özellikle kış aylarında oluşan nezle ya da grip gibi soğuk algınlığı durumlarının geçmesinde tüketilmesi gerekmektedir. Yetiştin bireylerin suda kaynatılmış suyun içerisine koyacakları 2 yemek kaşığı zencefil ile hazırladıkları çayı gün içerisinde 2 ya da 3 kez tüketmeleri vücudun toparlanmasına ve hastalığın daha kısa sürede geçmesine yardımcı olmaktadır.
Sporcuların uzun antremanlar sonrasında kaslarını rahatlatmaları için de zencefil tüketimi sağlanmaktadır.
Zencefilin içerisinde yer alan bazı bileşenler ağrı kesici özellikte olup, çok ciddi hastalıklar dışında vücudun ağrımasında zencefil ile hazırlanan bir çay içimi vücudu rahatlatmaktadır.
İçerisinde ki mineral ve vitamin bakımından zengin olan zencefil, vücudun bağışıklık sisteminin de güçlü olmasına oldukça yardımcı olan bir besin olmaktadır.
Zencefilin faydalarından biri de astım hastalarının yaşadığı solunum sorunlarına iyi gelmektedir.

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir