ZEYTİNYAĞIN SAÇA FAYDALARI

ZEYTİNYAĞIN SAÇA FAYDALARI

ZEYTİNYAĞIN SAÇA FAYDALARI

Kişilerin saçlarına verdiği önem herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kadınlar bu işlemlere fazlası ile ürün almakta ve çok fazla işlem uygulamaktadır. İşlem uygulanan saçlar belirli bir süre sonra saç yapısı dengesini kaybetmek ve saçların görüntü olarak kötü gözükmesine neden olmaktadır. Bu yüzden, saç bakımı için piyasada fazlası ile ürün bulunaktadır. Piyasada yer alan ürünleri her zaman kullanmak sağlıklı olmamaktadır. Bunun nedenicilde-zeytinyagi-surmek ise, içeriğinde az da olsa kimyasal bileşenler yer almaktadır. Kadınların evde basit malzemeler ile hazırlayabilecekleri pek çok saç bakım maskesi olmaktadır. Bu malzemelerin içerisinde hem yemek ve salatalarda çok fazla kullanılan, ayrıca içeriğinde ki bileşenler sayesinde hem cilt hem de saç sağlığı açısından zeytinyağın saça faydaları fazlası ile etkili olmaktadır. Zengin ve saçı nemlendirici özelliği ile banyoda bir şişe zeytinyağı bulundurarak, saçların daha sağlıklı ve daha bakımlı gözükmesini sağlamak kolay olmaktadır.

Zeytinyağın Faydaları ve Kullanım Alanları

 1. Zeytinyağın saça faydalarından ilki saç derisinde yer alan kepek sorununu iyileştirme olmaktadır. Bunun için anti-bakteriyel özelliğe sahip olan limon suyu ile bir karışım hazırlanmakta ve uygulanmaktadır. Bu karışımda; limon suyu saç derisinde yer alan kepekleri yumuşatırken, zeytinyağı ise derideki azeytinyagi-ve-sac-bakimirınmış tabakayı temizlemekte ve nemlendirmektedir.
 • Karışım hazırlanırken yapılması gereken tek şey, limon suyu, zeytinyağı ve suyun eşit miktarda karıştırılması gerekmektedir. Karışımın içerisine su konulmasının nedeni ise, limon suyu asit içerikli olmasından kaynaklanmaktadır. Karışım hazırlandıktan sonra nemli saçlara sürülmek ve 20 dakika boyunca
  bekletilmelidir. Süre bittikten sonra saçta ki yağlı histen kurtulmak için saçların şampuan ile yıkanması gerekmektedir. Bu karışım saçlara haftada 2 ya da 3 kez uygulanarak saç derisinde yer alan kepek sorunundan kısa sürede kurtulmak mümkün olmaktadır.
 1. Saçların nemlendirilmesi için pek çok ürün olsa da, belirli dönemlerde saçları nemlendirmek için doğal ürünlerin kullanılması gerekmektedir. Bu yüzden saç nemini kaybettiğinde, sağlıksız ve cansız gözüktüğünde zeytinyağı doğal bir yol olmaktadır. Zeytinyağın içerisinde A ve E vitaminleri, bunun yanı sıra saçın onarılmasında kullanılan antioksidanların bulunması saçın keratinin korumada büyük bir yol olmakta ve saçların görünümü daha sağlıklı gözükmesine yardımcı olmaktadır.
 2. Saçların gereken besini almaması sonucunda saçlar, kurumakta ve besinsiz kaldığından şekil vermek gittikçezeytinyagi-sac-maskesi zorlaşmaktadır. Saçların daha rahat şekil alması ve kuru görüntü yerine daha canlı gözükmesi için zeytinyağı ile hazırlanan karışım sayesinde saçlar görünüm olarak iyileşmektedir.
 • Yarım su bardağı zeytinyağı saç diplerinden saç uçlarına kadar masaj yapılarak sürülmeli ve yarım saat boyunca saçlarda bekletilmelidir. Daha sonrasında şampuan ile yıkanarak saçlardan arındırılmalıdır. Bu işlem sonrasında saçlar ihtiyacı olan nemi zeytinyağın içerisinde yer alan vitaminlerden alarak, daha kolay şekil alabilmektedir.
 1. Kadınların bunaldıklarında ya da değişim istediklerinde saçları ile oynamaları her zaman olumlu sonuçlar doğurmamaktadır. Kestirilen saçlar sonucundan mutsuz olunma ya da istenen modelin oluşmaması kadınları rahatsız etmektedir. Bu yüzden saçların daha kısa sürede uzamasını ve yeniden eski hallerine dönmek isterler. Bunun yanı sıra, erkeklerin saç sorunlarında en çok görülen nokta saç dökülmesi olmaktadır. Hem görünüm açısından kişileri rahatsız etmekte hem de psikolojik olarak kişileri olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden yeni saçların çıkması ve saçların daha sağlıklı uzayabilmesi için zeytinyağı doğal bir çözüm olmaktadır. Yıllarca pek çok amaca hizmet eden zeytinyağının yenileyici özelliğini pek çok kişi bilmemekte ve bu yüzden saçların bakımında içeriğinde kimyasal bileşen olarak ürünleri kullanmaktadırlar. zeytinyagin-saca-uygulanmasiZeytinyağı saç derisini nemlendirdiğinden, saç kaybı da bu şekilde önlenmektedir. Saçlar taranırken ya da fön çektirirken elastik olması gerekmektedir. Saçların katı bir şekilde koparak dökülmeyi hızlandırmaktadır.
 2. Saç derisinin temizliği ne kadar iyi yapılır ve temiz olursa saç derisinde ya da yapısında çok fazla sorun oluşmamaktadır. Saç derisini korumak için de zeytinyağı kullanılır. İçerisinde yer alan anti-bakteriyel ve antifungal bileşenler oluşabilecek sorunlara ve enfeksiyonlara karşı saç derisini korumaktadır.
 3. Saçların, fön makinesi, düzleştirici ya da maşa gibi yüksek ısılı cihazlara maruz kalması saçın dış yapısını bozmakta ve saç uçlarının kırılmasına neden olmaktadır. Zeytinyağının kullanım alanlarından biri de saçın dış yapısını koruyarak, daha yumuşak ve daha parlak bir görünüm kazandırmaktadır.
 4. Kimyasal bileşen içeren saç ürünlerinin uzun süreli kullanımı sonucunda saça zarar vermekte ve yapısını değiştirmektedir. Bu ürünlerin yerine doğal ve saf zeytinyağı saçın kaybettiği sağlıklı görünümü yeniden sac-bakimi-zeytinyagikazandırmaktadır.
 5. Kuru saç tipine sahip kişilerin her saç taraması sonucunda saç uçları daha çok kırılmakta ve saçlar kırılarak kopmaktadır. Bu saçlara uygulanan zeytinyağı sayesinde kırılmaya müsait saç uçları yenilenmekte ve elektriklenen saçlar yatışmaktadır.
 6. Zeytinyağı ile hazırlanan saç maskelerinin haftalık uygulanması sonucunda saçlar gereken vitamini ve besini alarak, nemlenmektedir. Gereken besini alan ve nemlenen saçlar daha yumuşak olmakta ve saç derisinin temizlenmesi sonucunda da saç sorunları düzenli kullanım sonucunda azaltmaktadır.

 

Bu yazıyı paylaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir